| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a X-a la profilul mate-info si vreau ca in viitor sa ma orientez spre informatica. Din pacate, nu pot face fata la toate materiile, in special fizica si chimie. Fiind in al 2-lea semestru la fizica am luat note destul de bune, am un 7 si un 8. Insa la chimie am avut doi de 4, iar acum 2 saptamani am primit un 9 pe un proiect. Pe primul semestru am terminat la chimie cu media 5. Deci media 6 pe al 2lea semestru si 5 pe primul = nici o problema cu corigenta. Totusi profesoara de chimie mi-a spus atat mie cat si la alti 3 colegi care nici ei nu au niste note asa de bune ca ne va asculta luni din reactii chimice la hidrocarburi. Sincer sa fiu nu stiu nimic la chimie de asta la testul din hidrocarburi am luat 4. Asta ar insemna sa invat totul de la zero. Mi se pare aproape imposibil, insa daca se poate sa imi dati un sfat ce sa fac, sa lipsesc oare luni de la scoala? totodata daca lipsesc luni va trebui sa lipsesc si joi si lunea viitoare cand mai am chimie sau sa ma duc la scoala, desi pot primi si nota 1 ca tot voi trece clasa.insa ma simt putin ciudat sa merg la scoala fara sa stiu nimic sau daca m-ati putea ajuta cu un link / video care sa ma faca sa inteleg putin reactille chimice la hidrocarburi..desi citesc de zori si tot nu pricep nimic.mersi

3 răspunsuri:
| xs1der a răspuns:

Si inca ceva profa ne-a spus data trecuta ca ne va asculta pe noi iar daca nu invatam ne lasa corigenti sau ceva gen desi nu stiu cum ar putea face asta...

| LoveMyLifeX a răspuns:

Pai eu ti-as recomanda sa te duci la un coleg/cunostinta care se pricepe la chimie si te-ar. putea ajuta sa pricepi mai bine materia.Sa nu vi la scoala nu e solutie, daca nu vi la ora te lasa corigent si asa ca mai bine ar trebui sa te pui pe invatat ca nu este imposibil sa înveți pentru un 5.

| xs1der a răspuns (pentru LoveMyLifeX):

Nu e asa usor precum pare sa inveti la chimie nu e ca la romana sau ca la matematica inveti niste formule si stii sa rezolvi probleme, sunt niste chestii care daca nu stii sa le faci de la inceput nu le stii nici de-a lungul anului si nu cunosc pe nimeni care sa se priceapa in chimie, nici la mine in clasa colegii mei nu se prea pricep la chimie...si nu stiu cum m-ar putea lasa corigent daca nu ma duc la scoala. avand in vedere ca nu are pe ce sa imi puna nota, dar va prinde la anul' ciuda pe mine deci.