| Razvan_Steffan_1992 a întrebat:

Sunt la facultate ETTI ( electronica telecomunicații si tehn informației) in liceu am facut M2 si fizica deloc. Aici am.nevoie de multa mate si fizica. Am incercat sa caut pdf-uri cu materia necesara dar nu gasesc. Ma puteti ajuta?

1 răspuns:
| unvecin a răspuns:

Recomand să-ți cumperi manualele în format tipărit. Nu-s o avere și poți să le parcurgi frumos, pe înțeles, coerent.

Dar poate că e și mai bine să încerci să prinzi direct materia de la facultate și să studiezi / aprofundezi bazele doar acolo unde simți că ai rămas în aer. Acolo unde profesorul dă de înțeles că înțelegerea unui concept e de la sine înțeleasă (de exemplu: masa corpurilor, vectori, număr natural, număr pozitiv, medie aritmetică).

Deci, poți combina:
- studiat manuale școlare acasă
- întrebi colegii (mereu sunt colegi care pricep și le place să explice)
- întrebi proful când ceva nu ți-e clar (mai bine să fii prost un minut și să întrebi, decât să nu întrebi și să rămâi așa)
- studiu individual acasă (cauți termeni, subiecte foarte precise, exerciții)

Succes! (Am studiat informatică, am văzut că profii țineau să pună ei și bazele atât la programare cât și la matematică, adică să nu se bazeze că studenții vin cu ele învățate în liceu. Mă aștept că va fi la fel și în cazul tău.)