| Agod_Noemi_1998 a întrebat:

Bună ziua.
Sunt studenta, an final la farmacie și m-am gândit ca după sa ma înscriu la facultatea de medicina.
Se știe oare dacă se recunosc ceva materii? Respectiv, se poate face rezidentiatul de la farmacie concomitent cu facultatea de medicina? Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt doua facultati total diferite cu programe si studii diferite, deci se reia de la zero cu examenul de admitere la Medicina.
Este practic imposibil sa faci 2 rezidentiate in acelasi timp, fiindca nu ai ce sa echivalezi, una este o facultate de farmacie care practic este chimie foarte multa, alta este medicina umana unde studiezi anatomia umana si bolile legate de corpul uman,

Pentru facultatea de medicina trebuie sa te inscrii la examenul de admitere si daca esti norocasa sa-l iei, vei face 6 ani de medicina si apoi 4 ani de rezidentiat.

| doctorandus a răspuns:

Interzis nu e, problema e dacă faci față.