| Ramona5789 a întrebat:

Bună!
Eu iau pensie de urmaș pentru că sunt studenta momentan. Dar termin facultatea acum în iunie.
Dacă din toamnă mă înscriu la master/alta facultate și mă las după o lună voi mai primi pensie de urmaș sau se suspendă?

Dau fundă!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa ce termini facultatea mai primesti pensie de urmas doar pentru master, nu si pentru a doua facultate, numai pe perioada cursurilor si fara a depasi varsta de 26 de ani.
Daca nu mai faci cursuri pensia se suspenda iar dupa 26 de ani inceteaza.
P.S. Si chiar vrei sa inseli statul?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se suspendă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cauta ti serviciu ca esti sanatoasa numai sta pe banii statului, tu faci facultatea doar pentru pensie? Ce mentalitate de cacao ai. Incepi o facultate si te lasi după o luna

| Frank51 a răspuns:

Primești până la 26 de ani.