| ionut1mc a întrebat:

Buna ziua, TPU.
Am am absolvit 9 clase in Germania si am Abschlusszeugnis Klasse 9 Hauptschule.
Vreau sa stiu daca este macar echivalentul a 8 classe in Romania.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa inveti mai departe in Romania, atunci probabil va trebui sa dai examen de echivalare din cateva materii.
Matriile cerute (probabil) vor fi cele de la examenul de "capacitate" de dupa clasa a 8-a.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta poti afla numai daca suni la Inspectoraul scolar din Romania, sau la Ministerul invatamantului.

| sierra1 a răspuns:

Depui actele la inspectoratul școlar de la tine și EI iți echivalează (sau nu) studiile din Nemția