| anonim_4396 a întrebat:

La anul vreau sa ma mut in Anglia sau Germania. Vreau sa ma mut la o scoala aflata in una din respectivele tari. Daca am absolvit 10 clase aici, in ce clasa voi fi acolo?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| SQueeZer a răspuns:

In primul rand taicameo lucreaza in Germania si tot insista sa ma mut acolo la scoala. S-a interesat si a spus ca voi pierde un an ca sa invat limba Germana (Se ocupa ei) iar dupa voi da un test sa vada cam cat de pregatit sunt.
Pe scurt: Daca inveti in Romania ( Macar de o medie generala de la 9 in sus ) sigur la ei vei trece cu o clasa inainte pentru ca ei invata mai putin ( mai putin dar mai bun ). Am avut chiar 2 cazuri in de la mine din clasa.

| aniyka a răspuns:

Deci in funcție de note mergi la Gimnaziu, real sau meserii. ai șansa sa rămâi in clasa care esti tu respectiv 10 ai sa faci dupa scoala clasele(începi clasa 1, 2, 3... ) deci le faci practic paralel. Asa e in Germania, in Anglia nu știu.