| Thecurious a întrebat:

Buna ziua tuturor, din pacate nu am gasit Constitutia Statelor Unite in orasul meu.
Vreau sa stiu cum se adopta o lege care se aplica doar intr-un Stat si care sunt factorii decidenti implicati.

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Se adopta ca si in Romania, de catre Senatul sau Camera Reprezentantilor din respectivul Stat.
Exemplu:
Un senator al Republicii California vine cu initiativa legislativa (sau o comunitate o transmite unui senator), aceasta intra la vot, trece, si Guvernatorul o promulga.
Senatorii si membri Camerei Reprezentantilor pe care ii vezi la D.C. sunt practic Delegatii Congresionale din partea fiecarui Stat, (functie de populatie), indivizi care participa in Congres, la legislativul SUA.

| Thecurious explică (pentru Darkmagic):

Sa inteleg ca senatorul ( citisem undeva ca sunt doi pentru fiecare stat ) este cel care supune la vot legislativului "regional " format din reprezentantii si senatori ai respectivului Stat ( delegatia Congresionala ), apoi legea trebuie promulgata de guvernatorul Statului respectiv.
Legea federala este adoptata de Congres si promulgata de Presedinte?

| Darkmagic a răspuns (pentru Thecurious):

Da, sunt cate doi senatori pentru fiecare Stat, in timp ce Reprezentantii sunt demografici.
Intrebarea ta privea insa legile locale, nu pe cele federale.
Am luat Senatul ca exemplu, pentru ca este Camera superioara a fiecarui Stat.
"Proiectul" respectiv se poate naste din initiativa comunitatii (acestea sunt cele mai stranii legi), sau din activitatile de lobby ale comunitatilor si/sau companiilor, merg cu "proiectul" la un senator sau la un Assembly Member Low care poate insemna 2-3 senatori locali, aia il pritocesc dandu-i o forma, se voteaza, se adopta, merge la Guvernator, care il promulga.

| Thecurious explică (pentru Darkmagic):

De ce sunt stranii legile " nascute " din initiativele cetatenesti?

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Pentru că unele sunt ca aceea cu chiloții pe frânghie.
De exemplu am auzit de o lege din Anglia, că nu ai voie să te sinucizi în Camera Lorzilor, în timpul ședinței, trebuie să te abții până acasă.
Alta tot de acolo, de la parlamentul englez.
O dată în clădire s-a vopsit balustrada unei scări.
Atunci s-a dat o lege ( un fel de OUG) ca un servitor să stea lângă scară să anunțe pe lorzi să nu se murdărească de vopsea.
Vopseaua s-a uscat demult, dar legea nu a fost abrogată și de atunci servitorul stă tot acolo.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Iata ca anomalii legislative exista si "la case mai mari".

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În care stat? Stat american?
Acolo se aplică Constituția USA peste tot.
Dar fiecare stat mai are legile lui locale.
De exemplu într-un stat nu ai voie să pui la uscat chiloți, lenjerie intimă afară să îi vadă trecătorii sau vecinii.
În alt stat nu ai voie să ții o fată pe genunchi la restaurant.
Atunci restaurantul a găsit soluția. Îți dă o pernuță. o pui pe genunchi și pui fata pe ea. Et caetera.