| HeadUpAndSmile a întrebat:

Bunăă TPU! am o întrebare pentru cei care sunt sau au terminat un liceu cu profil filologie engleză intensiv ( bilingv engleză ).
Din câte am înţeles înainte de toate trebuie dat un examen. O probă orală şi una scrisă.
Aş vrea să-mi spuneţi tot ce puteţi legat de acest examen, începâd cu data de susţinere, nota necesară pentru trecere etc.
Mulţumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Flower02 a răspuns:

Ca sa iti poti pune pe lista cu alegeri de licee si vreo optiune cu bilingv, trebuie intai sa dai un examen, si din cate am inteles eu examenul se tine pe 31 mai - 1 iunie (nu stiu daca depinde de oras, cel putin asa este la mine, in Galati). Ai o proba scrisacare am inteles ca valoreaza 60 de puncte, o proba orala (unde trebuie sa discuti cu profesorul examinator pe baza unui text) ce valoreaza 30 de puncte, iar din oficiu primesti 10 puncte. Insa tu trebuie sa iei minim 60 de puncte (nota 6) ca sa poti trece examenul. Daca e mai mare de 6, nota chiar nu mai conteaza, caci am inteles ca pe foaia ta de inscriere se va trece doar faptul ca ai trecut examenul, nu si cu cat. La orice profil vei merge, daca ai bilingv, vei da teza si la engleza pe langa celelalte materii, iar la BAC vei da doar proba orala la engleza (dar asta se dadea chiar daca nu aveai bilingvul).
Daca ai examenul de bilingv luat, vei avea un avantaj fata de ceilalti, chiar daca nu o sa iti alegi vreo optiune de bilingv. Adica, daca ai aceeasi medie cu a altcuiva, dar tu ai luat examenul si el nu, tu vei fi repartizata prima (despre informatia asta nu sunt sigura, doar am citit undeva despre ea).
Daca te duci la filologie bilingv vei da teza la: romana, matematica, informatica, fizica/chimie/biologie (de ales) si engleza.
Iar BAC vei da asa:
Oral: TIC, limba straina, romana
Scris: Istorie, romana, materie de profil(geografie/economie/filozofie/logica/psihologie).
Daca esti absolut sigura ca vrei sa mergi pe filologie, este foarte bine, dar daca nu esti prea sigura de ce vrei sa faci, eu te sfatuiesc sa alegi mate-info. La mate-info, orele for fi aproximativ cam ca in gimnaziu (ma refer la numarul lor). Iar la filologie, din clasa 11 nu se mai face mate, fizica si chimie. Iar daca in a 12-a o sa vrei sa iti alegi, sa zicem, o facultate care cere si matematica, o sa ai cam 2 ani de mate de recuperat, ceea ce e cam greu. Cand termini liceul cu profil de mate-info, o sa poti sa te duci la ce facultate vrei. Chiar orice. big grin
Oricum, succes in orice vei alege!

| burangabriela a răspuns:

Pai trebuie dat testul de limba + examenele la limba si literatura romana si matematica. Ca sa treci tesul de limba trebuie sa iei nota mai mare decat 6. Succes sa intri unde vrei. :*