| davirob a întrebat:

Salut,stiti daca la filologie bilingv engleza intensiv se da proba scrisa la engleza la BAC?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Am impresia ca dai atestat la engleza, cel putin asa da verisoara mea si este tot la filologie bilingv engleza intensiv.
La bac, la engleze o sa dai cometente, care nu au nota, ci calificative, a1, a2, b1, b2, c1,c2, ( si este ascultare, scris, dar si oral), la fel dai si la limba romana, care este oral, la fel dai si la competente digitale. Dar ma repet astea nu se trec cu note, ci cu calificative, si nu ai cum sa le pici, doar o sa iei un calificativ mai mic, insemnand ca de abia te descurci.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La "Filologie" ( indiferent că este simplu, bilingv sau intensiv ) dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune.

| christos1234 a răspuns:

Da si scris si oral.