| BrOnaJeu a întrebat:

Bunăă TPU! Aş vrea să vă întreb cum e corect Istoria României sau Istoria românilor? Şi de ce?

5 răspunsuri:
| Kodokuna a răspuns:

Amandoua sunt corecte, dar se refera la lucruri diferite. Istoria Romaniei se refera la evolutia tarii in general, a spatiului, culturii, populatiei, razboaie, conducatori etc. Istoria romanilor se refera mai mult la evolutia poporului, la limba, la nationalitate, evenimente la care au participat, oameni reprezentativi si importanta in istoria lumii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt corecte ambele variante. ''Istoria romanilor'' are un sens mai strict, referindu'se la istoria poporului roman, ca grup etnic (s-a format prin contopirea dacilor cu romanii etc.) iar ''istoria Romaniei'' are un sens mai larg, referindu'se si la istoria regiunii geografice numita Romania si la istoria poporului roman.

| torsi a răspuns:

Istoria Romaniei: Istoria Tarii ROMANIA

Istoria romanilor: Istoria poporului roman

sunt 2 chestii diferite big grin!

| tmy2 a răspuns:

Ambele forme sunt corecte. practic vorbesti de acelasi lucru dar din puncte putin diferite. Cand spui Istoria Romaniei incepi prin a spune despre Dacia pana la Romania zilelor noastre, iar cand spui Istoria Romanilor incepi cu informatii referitoare la originea romanilor (romanofonii)

| rouzy a răspuns:

Sunt doua lucruri diferita, care inseamna altceva fiecare.sunt corecte din punct de vedere gramatical ambele.
cand spui Istoria României te referi la ce a fost tara noastra in trecut, cum s-a format sau alte chestii, iar cand spui Istoria românilor te referi la istoria noastra ca popor