| ionypony a întrebat:

as vrea sa va intreb pe toti de ce istoria, percum si alte stiinte sunt asa de importante?

14 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Fiindca asa iti inveti trecutul ...asa inveti si tu ce s-a intamplat cu statele din vechime, de ce vorbim noi acum limba romana ...etc
Si toate stiintele sunt importante deoarece iti detaliaza cum functioneaza lumea in care traiesti...

| Carton a răspuns (pentru Apache):

Uhhh, pe mine unul ma intereseaza doar istoria noastra, putin imi pasa de egipt, america whatsoever, aceeasi intrebare mi-o pun si eu zilnic. De ce sa studiem istoria Egiptului, cand putem sa o studiem pe a noastra?

| Apache a răspuns (pentru Carton):

O sa o studiezi si pe a noastra ...rabdare!
dar e o chestie numita cultura generala ...stiu ca nu realizezi, dar iti prinde bine in viata!

| Carton a răspuns (pentru Apache):

Am invatat si despre istoria noastra, sincerr nu sunt asa de micwinking Tinand cont ca sunt la liceu. Si da stiu de asa zica "cultura generala", dar sincer iti zic ca acum toata lumea vaneaza note, nimeni nu mai invata mai nimic, iar eu unul invat doar ce ma intereseaza.

| Apache a răspuns (pentru Carton):

Nici eu nu mai invat cu forta din a 5-a...invat ce imi place si atat!

| cristi202 a răspuns:

Mie imi place pictura. Daca as da la o parte istoria picturii si as ramine cu ce e acum, nu as avea prea multe de vazut, nu crezi? Insa am multe de invatat din istoria picturii, de la maestrii care au fost inainte. De aceea e importanta. Si vorba aia: "cine nu invata din istorie, risca sa o repete."

| 19marian60 a răspuns:

Istoria este o stinta care ne spune de unde si cum venim, celelalte stinte ne ajuta sa vedem unde vom ajunge.Incearca sa inveti stintele sivei ajunce departe! Succes!

| jadir a răspuns:

Trebuie sa stii de unde vi, pentru a afla cine esti si incotro te indrepti.

| yomisam a răspuns:

Cine nu invata istorie e sortit sa o repete!

| améliee a răspuns:

'Un popor care nu isi cunoaste istoria este ca un copil care nu isi cunoaste parintii.' - Nicolae Iorga (mi se pare graitor)

| Shammal a răspuns:

Cine a spus ca sunt importante? au o parte interesanta dar mie nu mi se par asa importante - practic stiintele cauta sa explice fenomenul realitatii la un nivel al mintii care este un pic iluzoriu iar cand dau de ceva care nu poate fi explicat incearca sa-l elimine sau il pun intr-o "cutie" sau nu este facut public sau este publicat distorsionat sau sau sau big grin

Răspuns utilizator avertizat
| DomnulNu a răspuns:

Cunostintele de istorie iti pot explica prezentul in care traiesti. A nu sti istorie, ar fi ca si cum nu ti-ai cunoaste parintii sau bunicii.

| PhoenixSoul a răspuns:

Pentru ca astfel nu vei mai crede ca te-a adus barza. Asa incepi sa afli mai multe despre tara ta, despre stramosii tai, etc. Romania are o istorie super bogata si frumoasa si pacat ca nu i se mai acorda atat importanta.