| Lore_Lore_1991 a întrebat:

Bunaaa...Am un test la geometrie marti si nu stiu o boaba de geometrie, cum fac sa invar repede? Am numai teoreme si definiti de invatat, Sunt pe clasa a 8-a... Va rog ajutati-ma! Dau funda~

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rând învață teoremele, deoarece o sa fie probleme in care o sa iti dea sa afli perimetrul, aria etc, iar după învață definitiile. Sper ca te-am ajutat.

| milkie a răspuns:

Voi faceti harti conceptuale? Noi facem si invatam dupa ele. Oricum, de fiecare data cand invat, citesc fraza cu voce tare de mai multe ori, incerc sa o repet, si daca nu imi iese, o scriu pe o foaie si repet pana invat. In acest fel am putut sa invat 10 pagini la informatica. Mult noroc! love struck

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns:

In clasa a 8 e usor doar ai teoremele si defintii si le invetii si le aplici.In a 8 parca faci Teorema lui pitagora care doar in triunghiurile dreptundice face poarte sau in semestru 2 formele geometrice, Arii, Volume, etc... Succes La Test.

| youknowimallaboutthatbass a răspuns:

Cred ca dati lucrare din drepte paralele cu un plan, inaltimea piramidei, dreapta perpendiculara pe plan.

Invata logic.
De exemplu, usureaza-ti munca.
Daca o dreapta este perpendiculara pe plan atunci ea este perpendiculara pe toate dreptele incluse in plan,.
Ca sa dovedesti ca o dreapta e perpendiculara pe un plan trebuie sa dovedesti ca respectiva dreapta este perpendiculara pe 2 drepte concurente incluse in acel plan.
si tot asa, cu cuvinte simple, fa desene
ajuta memoria
bafta multa

| LoveVampires a răspuns:

Pai, in clasa a 8 a nu o sa mai prinzi toate chestiile care s-au predat pana acum.Nu cred ca o sa ai timp pana marti sa inveti :/.Iti dau un sfat daca vrei sa iei nota mare, copiaza. Eu sunt a 7 a, deci nu stiu ce se face in a 8 a. dar zic sa inveti aria, trapezul. Si etc. Teorema lui(nu stiu cum il cheama). sper ca te-a putut ajuta raspunsul meu happy

| mariusica630 a răspuns:

Copiuta ramane baza laughing