| Amali23a a întrebat:

Bunaaa! Nu pot sa retin nimic cand invat. Mai ales cand am de invatat pentru un test si invat la materiile care au multe cuvinte noi precum biologie, imi este foarte greu sa retin, pot spune imposibil. Am probleme cu concentrarea si memoria ce sa fac?

9 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu ai nici o problema cu memoria, ai o problema cu invatatul. Nici un om de pe planeta asta nu o sa poata invata niste termeni din aia daca tot semetrul s-a uitat pe pereti. Daca o sa inveti mai des o sa vezi ca nu o sa mai ai problema asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este vorba de memoria așa zisă - pe de rost-, adică cuvânt cu cuvânt. Aceea este sarcină grea, de aceea actorii la teatru au sufleur.
Dar poți organiza ideile cu poze, desene, schițe făcute de tine. Sunt mai greu de creat, dar se rețin mai ușor.

| Nirvanaaa a răspuns:

Fa scheme. Pune-ți mereu întrebarea cine-ce face?
Când înveți iei toată lecția și o intelegi; după o aprofundezi (sa ai imaginea de ansamblu).
Fa desene (nu conteaza ca sunt urate). Dacă ai memorie vizuala buna folosește culori la fiecare termen nou.
Și bineînțeles, invata zilnic. Nu te naști cu memorie, ea se antrenează zilnic. Concentrarea se îmbunătățește prin exercitiu. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata cand ai mintea odihnita, inchide-ti telefonul, tv-ul si orice altceva ce te-ar putea disturba.

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Bună! Poți încerca să iei Lecitina un timp sa vezi dacă te ajuta. Pe mine m-a ajutat sa rețin și sa ma concentrez asupra a ceea ce aveam de învățat. Este în jur de 18-25 lei.

| Celestina003 a răspuns:

Trebuie să înțelegi foarte clar despre ce este vorba mai întâi!
După să înveți...cu voce tare! Creierul are mai multă energie cu glucoza, el așa funcționează ....si încerca să folosești si memoria vizuală ( să te uiti la videoclipuri ).

| CezaraEM a răspuns:

Stiu perfect cum e. Incearca sa iei Lecitina sau Memo Plus poate te ajuta sa retii mai bine! Multa bafta!

| existential a răspuns:

Ia o pauza de la tot ce te distrage, cateva zile, daca se poate. Fie ca e mobil, calculator, tv, altele care dau dependenta.
Dormi bine noaptea, incat sa fii odihnita dimineata. Ia un mic dejun usor, apoi eventual o mica plimbare.
Te vei deconecta putin de la rutina zilnica, vei avea mintea mai limpede, odihnita si iti va fi mai usor sa inveti.
Daca ai nevoie de ajutor, poti apela bineinteles si la ajutorul colegilor si profilor. (nu cred ca esti singura din clasa care are mult de invatat, asa ca e util sa te asociezi cu colegii)
Inca o chestie utila e sa fii atenta inca de cand ti se preda, ca sa intelegi materia de la bun inceput.
Dupa ce inveti, incearca sa explici lectia in cuvinte simple, ca si cum ai vorbi unuia care nu stie nimic in domeniul respectiv. Asa o sa-ti dai seama cat de bine ai inteles-o.

| francesca6728 a răspuns:

Salut!

Este important sa fi odihnita cand incepi sa inveti, lasa telefonul deoparte, pune-l pe silentios pentru a nu fi distrata de la ceea ce faci si incearca sa te concentrezi pe ceea ce citesti, poti sa notezi ideile principale, ceea ce consideri tu ca este important de retinut si incearca sa le inveti logic oarecum, sa le asociezi cu ceva si astfel vei reusi mult mai repede sa retii informatiile si sa le poti reproduce cu cuvintele tale.

Mult succes!