| Anonimata345 a întrebat:

Salut! Pentru că școala bate la ușă deja, aș vrea să știu tehnici mai ușoare de învățare. Cum aș putea să rețin pe termen lung? Cum aș putea să învăț mai rapid? Să nu îmi ia 2 ore o lecție.Cel mai greu îmi e să învăț la Biologie, mi-se pare cea mai grea dintre toate materiile...sunt multe lecții lungi, iar la test nu prea reușesc.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde pentru ce termen trebuie sa inveti.
Una este sa inveti o poezie sau alt text si alta este sa inveti elemente de functionare si logica acestora.
Intai trebuie sa te hotaresti: care este scopul si prioritatea materiei pe care o inveti.
Evident, daca ai inclinatie tehnica, atunci trebuie sa intelegi si sa exersezi cat mai mult functionarea logica al aritmeticii, geometriei, algebrei, fizicii, chimiei etc., adica materiile REALE. Daca ai inclinatii artistice, literare, etc. atunci trebuie sa studiezi mai multmateriile UMANE.
Aceasta distinctie NU trebuie facuta eliminatorie, fiindca si materiile din cealalta grupa vor fi necesare in viata, dar poate nu atat de mult cat cele primare.

Ca urmare, trebuie sa pui accentul pe invatarea LOGICA a materiilor din domeniul care te intereseaza, iar restul materiilor este suficient sa obtii note medii (dar cel putin de trecere). Invatarea logica a legaturii elementelor iti dezvolta logica si inteligenta!

Cu cat intelegi mai bine functionarea si conexiunea elementelor (de exemplu a formulelor) si le exersezi mai mult, cu atat le vei invata si le vei rezolva mai usor, chiar "din joaca".

| sierra1 a răspuns:

"Cum aș putea să rețin pe termen lung?" - metoda aia veche: exersare (până te dor deștele sau ce vrei tu...)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru că școala bate la ușă deja, aș vrea să știu tehnici mai ușoare de învățare.
Ceea ce înveți fără efort, nu îți va folosi la nimic.
Cum aș putea să rețin pe termen lung?
Repetând de multe ori.
Cum aș putea să învăț mai rapid?
Ceea ce înveți rapid, uiți repede.

| Apokales a răspuns:

Ia-ti cartea ta preferata si citeste. Citind memorezi, iar memorand mai mult vei putea memora mai mult. Si prin faptul ca citesti ceea ce-ti place, vei putea sta mai mult timp cu cartea-n fata. Simplu, nu?

| Alverto a răspuns:

Depinde de profesori, cât de ușor înveți.
In ce clasa ești?
Trebuie sa îți faci un program și să îl respecți. de ex:
7:00 - Trezirea
8:25 - învățarea lecțiilor de azi (depinde daca ai mai multe lecții sau mai multe teme, pentru a le face pe cele mai multe primele) 1 oră
- pauză de câteva minute intre învățat, crede mă că funcționează daca faci pauze când inveti. ieși pe afara câteva secunde sa mai iei aer etc
Asta e doar un ex, îl poți umple și modifica până la ora de culcare

Consuma alimente pentru memorie, sunt destule site uri pe google despre așa ceva, fă exerciții cat de des poți, te vei simți figurat și vei avea chef de teme și altele
Și încă ceva ce o știu de la un profesor: sa iti dezvolți puterea de momerare când te trezești încearcă să înveți cate un vers sau o strofa din orice poezie vrei, daca faci asta timp îndelungat o să iti antrenezi creierul sa retina mai repede
Și nu în ultimul rând ai grija sa nu te culci mai târziu de ora 0:00

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Buna. In primul rand trebuie sa iti gasesti stilul de a invata (vizual, auditiv etc). Apoi folosesti ceea ce te ajuta bazat pe stilul tau (eg: daca esti o persoana cu un stil de a invata vizual poti face diagrame, poti folosi culori etc; daca ai un stil de a invata auditiv poti citi cu voce tare, te poti inregistra cum citesti lectia etc). Apoi poti incerca metodele standard:
a) Anki: e super faina aplicatia desi nu arata extrem de bine, insa e foarte buna pentru teste, mai ales la biologie, istorie etc (materii unde e multa teorie), insa o poti folosi si la mate, fizica etc (pentru partea de teorie mai mult - definitii, teoreme etc)
b) Pomodoro sau variatii: imi place ca 'recompensa' de la sfarsit te motiveaza sa inveti mai mult. Personal prefer o varianta mai lunga fiindca mi se pare ca in 20 - 25 de minute nu ma pot concentra foarte bine si nici pauzele de 5 minute nu sunt atat de mari, eu aleg varianta de 60 de minute si 20 de minute
c) Inveti atunci cand se preda, iar de fiecare data cand se preda o lectie noua citesti o data sau de doua ori toate lectiile din trecut (sau macar formulele / conceptele importante). In felul asta iti amintesti si ceea ce ai facut in trecut.
d) La mate, info, fizica, chimie etc faci probleme
e) Te implici in ceea ce faci. Sigur, vei avea distractii mereu, insa pune telefonul in alta camera, inchide Wi-Fi - ul daca poti sau chiar mergi la biblioteca (crede-ma, tipul ala care intra pe 'site-uri' de pe calculatorul bibliotecii te va motiva destul cat sa nu folosesti si tu calculatorul sau sa te uiti in directia lui, asadar inevitabil vei studia)
F) Poti face anumite prescurtari care sa te ajute sa retii lucrurile mai usor
G) cauta pe google tehnici, poate gasesti ceva care sa te ajute

| Glenky a răspuns:

Pai asta e o problema pe care si-o pun multi. Fieacare are un stil diferit de invatare si asimilare a informatiei care i se potriveste. Mie mi-a luat ceva sa aflu ca eu invat mai repede daca citesc lectia cu voce tare de mai multe ori, apoi repet propozitiile(evident ca asta e toceala dar cam asta se cere in sistemul din Romania, scrii ca la carte sau esti depunctat). Si tocmai tot la biologie, pentru bac. (am luat 10 cu efort minim). Ideea e sa nu lasi sa se adune multa materie. E mai usor sa inveti putin in fiecare saptamana decat sa te apuci sa inveti un caiet pentru test.