| SAFEandSOFT a întrebat:

Bursa in USA

Salutare tuturor. Peste un an termin liceul si as vrea sa plec in strainatate pentru a face colegiul acolo. Nu imi permit sa platesc suma foarte mare necesara acolo deci imi va trebui o bursa si am niste intrebari la care as dori sa-mi raspundeti daca puteti.
1. Cand trebuie sa ma apuc cu adevarat de trimis forumulare, acte, teste etc? (cu cat timp inainte)
2. Ce include aceasta bursa (ex:cazare, mancare etc) si ce trebuie sa mai platesc eu separat?
3. Ce medie imi trebuie la liceu si cat de greu este testul pentru admitere?

Intrebare bonus in caz ca stiti : Faptul ca ma pricep in programare si am un istoric mare in acest domeniu ma va ajuta la ceva?

Multumesc!

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Cauta si tu pe unia care au mai fost sau au facut chestia asta sa ii intrebi.Nui vorba de bani e vorba ca tu n-ai cum ajunge acolo, ca daca ai ajunge bani nu-ti trebuielaughing colegiile cele mai multe is cmunitare in ameriva adica apartin de stat de oras si nu se platesc decat ceva carti ceti trebuie, chestii de genul asta.Sunt si colegii particulare.Acum depinde si ce colegiu vrei tu, adica ce meserie, colegiile nu au toate meseriiile sa le zic asa, alea le gasesti la universitati. Dara universitaile se platesc laughing.Eu banui deci nu stiu, nu am fost interesat de asa ceva ca ar trebuie sa te apuci de pe acum, poate si mai devreme ar fi fost bine.Treb sa trimiti la mai multe colegii si apoi astepti raspuns daca te primeste vreun colegi.
Test am auzit ca se da limba engleza matematica chestii de genul asta. Daca te pricepi in programare nu cred sa te ajute cu ceva.Aia nu te cunosc, habar n-au cine esti tu, daca erai aici de la liceu si erai bun, te recomanda liceul tau unor colegii sau universitati.Asa esti ca orcare alt student care vrea o bursa in america.
Scuze ca ma bagai in vorba fara sa te pot ajuta, dara sincer ma plictisesc rau de tot laughing nu e nimeni pe nicaeri sa vorbesc. Dara te pot ajuta in caz ca ajungi aici cu informatii, eu locuiesc in state, asa cu informatii dupa te ajut.De burse si alte alea is strain, acolo trebuie sa te interesezi in RO. Bafta oricum.