| Nastia a întrebat:

C parere aveti despre eminescu? pareri pro si contra...

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Mie imi place foarte mult Eminescu. Mi-a placut inainte sa-l fi studiat si sa-l disec la orele de romana. Parintii mei, in special tata, imi citea din Eminescu si asa ca am indragit autorul inainte sa stiu ca este cel mai mare poet roman. Acum este intr-un con de umbra nemeritat - pentru ca se judeca dupa mintea de acum - ca nu e "politically corect" - pentru ca a fost nationalist si a scris comentarii mai putin placute si a atins alte natii "conlocuitoare" la vremea respectiva ("grecotei cu nas subtire") atat in poezia sa, dar mai ales in publicistica. Oricum ar fi - "Luceafarul" a intrat in Cartea Recordurilor, anul acesta, pentru cea mai lunga poezie de dragoste a lumii. Eu zic ca este unul din cei mai sensibil si profunzi poeti romantici pe care i-am citit. Poate faptul ca e si ultimul mare romantic - isi spune cuvantul.
Contra lui ca persoana - pentru viata particulara - se pot spune multe. Chiar si temperamentul lui nu stiu cat de usor ar fi fost de suportat - a fost al unui om linistit si senin, introvertit, care avea teribile accese de furie, cateodata.
Dezavantajul lui este ca nu poate fi tradus foarte bine - adica pierde foarte mult prin traducere. Cea mai buna traducere a lui Eminescu in engleza mi se pare cea a lui Corneliu M. Popescu - un tanar care este si astazi considerat un etalon in ceea ce priveste traducerea poetului in aceasta limba - din nefericire a murit la varsta de 19 ani - in cutremurul din 1977.

Este o tema serioasa, imi place Eminescu - dar ma gandesc ca nu tuturor le place - si am gasit si de ce nu le place - pentru ca l-au studiat la scoala, pentru ca daca l-ar citi cu adevarat si ar fi lasati sa inteleaga mesajul ar place mai multora.

6 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Si uite-asa, cu intrebarea ta, reusesti sa faci adevarata profetia pe care insusi poetul o facea acum mai bine de un secol.In Scrisoarea intai el se indoieste ca posteritatea ii va fi recunoscatoare pentru creatia sa, ca doar vreun "mititel" se va ridica deasupra celorlalti de acelasi calibru si va vorbi nu avand grija sa laude opera ci numai pentru a iesi in evidenta... Mi se pare o blasfemie sa pui in discutie valoarea unui "eminescu"(scris cu litera mica)pe un forum unde problemele despre folosirea corecta a limbii romane dau loc la dispute pro si contra!, unde cele mai multe intrebari sunt cele ce solicita informatii despre anumite pozitii sau oamenii se cearta pentru un"rank" derizoriu...Imi pare rau pentru tine insa era mai decent sa intrebi ce valoare are, in cel mai bun caz, Pavel Stratan, caci are intr-adevar o valoare, dar nu Eminescu.Si inca ceva:oare ai lipsit de la ora de gramatica atunci cand doamna invatatoare a spus ca numele se scriu cu litera mare? ...Cu scuzele de rigoare pentru cei care vor spune ca ceea ce spun eu e o critica, imi mentin parerea ca e mai mult decat atat :e o blasfemie!

Anna
| Anna a răspuns:

Sunt o iubitoare de poezii si da, imi place Eminescu!

| Nastia explică:

Eu spun doar atat AM 10 LA ROM, IMI PLACE F mult Eminescu si am pus intrebarea asta sa vad daca chiar exista oameni carora nu l place poezia lui, d ex Luceafarul...nu am scris cu litera mica pentru ca n-am fost la ora d rom, pentru ca chiar am fost si am note mari la rom ci pentru ca eram obosita si am profitat d momentu in care pc meu nu facea figuri,. ok? cred ca e cel mai bun poet al tarii si Luceafaru e o capodopera, .atat pentru azi,.

| Klara a răspuns:

Nenea Eminovici a fost un psihopat, un fel de Vadim (doar ca n-avea ochelari de soare), un antisemit (culmea ...ca numele Eminovici nu pare prea ...romanesc)...
Am scris intr-un comentariu ca Eminescu e rasist si javra aia mi-a dat nota 6, ca am reusit sa ma iau de Eeeeminescu...
Singurul lucru ce imi place la Eminescu, e melodia aia de la cenaclul Flacara..."suntem in cuvant si-n toate, floare de latinitate..."

| andreiolariu a răspuns:

Eminescu este cel mai mare poet din istoria Romaniei.

| white a răspuns:

Ce parere poti sa ai despre Eminescu („luceafărul poeziei româneşti") care a fost mai mult decat un poet, a fost un geniu, trebuie sa fii nebun sa ai ceva contra, nu stiu ce e cu intrebarea asta!?