| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveţi despre avort?
Păreri pro şi contra!

Răspuns Câştigător
| givehelp a răspuns:

Sunt pro atunci cand acest copil nu e dorit, caci chiar se naste nefericit in viata. Atunci cand recomanda medicii deoarece are malformatii, sau alte probleme, Atunci cand mama e o usuratica care nici nu stie ce e cu viata ei. Si contra atucni cand totul e bine.

24 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu poți face un copil care este rezultatul unui viol cu propriul tată!
Nu trebuie să alimentăm ideea "spune nu avortului", puțin văd și partea nedorită.
Pa, pa.

| Jackul336 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Da, doar asa se justifica iar vina e exclusiv al autorului si nu al victimei.
Insa daca copilul nu rezulta dintr-un viol, si nici nu are malformatii, atunci se merita pastrat

| DNSK a răspuns:

Ce parere avem despre crime? una buna. e ok! ma bucur ca e legal.
doamne iarta-ma ca suntem in post. ce parere poti avea despre avort? vorba legiuitoarei, da, e ok cand e un caz extrem, dar in rest, e crima in religia mea, se scrie cu alta culoare, si cine-o face nu e om. animalele isi apara puii cu pretul vietii lor. oamenii ii arunca in tomberoane daca totusi n-au incotro si ii tin 9 luni, sau avort.
crimele se pedepsesc aspru

| anonim_4396 explică (pentru DNSK):

Bună!
Da...într-un fel e ok în cazuri extreme doar, pentru mine e CRIMĂ CURATĂ!
De ce să iei viaţa unui suflet nevinovat?
Nu-mi place că este LEGAL asta, nu-s de acord, are dreptul la viaţă!
Te pup!

| DNSK a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai vezi? numa' pe site-ul asta cate sunt, asta e, ce sa-i faci?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Femeia nu are dreptul de a decide pentru corpul ei? Esti fata, nu gandesti un pic?! Tampiti de-astia interzic avortul in diverse tari. Refuz sa cred ca sunt o producatoare de copii. Sunt un om si corpul meu este al meu, nu al unui Dumnezeu inexistent, nu al popei, nu al religiei. Religia sa-si puna pofta-n cui! Nimeni nu ma pretuieste pe mine mai mult decat o fac eu.

| Jackul336 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da are drepturi si drepturi adevar spui! insa corpul celui nenascut e un corp separat! el nu are dreptul de a deveni o fiinta umana?
sau tie ti ar fi placut ca atunci cand nu te nascusei inca, sa fii extirpata?

| anonim_4396 explică (pentru Jackul336):

'El' nu e o fiinta cu drepturi pentru ca nu poate sa faca nimic prin puterile lui, ci depinde de cineva. Depinde de vointa mamei. Nu are niciun drept de a deveni ceva slujindu-se de altcineva, asta e un abuz, in alti termeni. Nu exista dreptul de a te folosi de cineva.
E ca si cum ai spune, 'am dreptul sa te abuzez, sa te parazitez, sa mananc pe banii tai, sa dorm in patul tau, pentru ca sunt si eu un om, am si eu nevoi, am si eu problemele mele. Si am decis sa le rezolv asa'. Nu, ideea de drep, din perspectiva pe care o propui nu se aplica.

| Jackul336 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da dar diferenta dintre ce zici tu si copilul tau e una genetica as spune
daca din acel copil poate iesi un geniu si toate "slujirile" sunt meritate
e diferenta mare de la propriul tau copil care iti poarta codul tau genetic si un parazit care inseamna altceva. Scopul nostru este sa ne transmitem caracterele mai departe!

in plus, el "abuzeaza de mama" deoarece ea a fost in masura sa primeasca "asemenea parazit"

sincer regret enorm ca o fiinta care poarta un potential genetic si e supusa mereu evolutiei si imbunatatirii genotipului ajunge sa fie privita un parazit un abuzator

el nu sta in uter ca sa profite de tine ci pentru ca a fost conceput biologic tocmai cu consimtamantul mamei si nu poate fi privit ca un strain antipatic

astea sunt opiniile mele nu incerc sa conving pe nimeni

acum nu stiu, daca o fata ar putea privi cu sange rece scenariul in care o noua fiinta se fereste de instrumentele chirurgicale, ba mai mult sa seconsidere bucuroasa ca a scapat de un parazit e problema ei.
Insa eu cred ca un copil invata inainte de a se naste cu toate ca unii nu-i acorde nicio sansa

| anonim_4396 explică (pentru Jackul336):

Eu nu sunt un animal, nu traiesc pentru genotip, nu pentru a-mi transmite genele mai departe. Poate ca astea sunt telurile tale, dar nu si ale mele. Am alte scopuri, poate ca nu marete, dar personale.
Daca femeia face copilul pentru ca ea a fost in masura sa il primeasca, asa cum spui... si tu esti in masura sa donezi un rinichi, dar nu o faci. Suntem in masura sa facem un miliard de lucruri, dar nu le facem, nu ne poate obliga nimeni sa le facem; sunt corpurile noastresi suntem stapanii lor, nu genetica, nu religia.

| Jackul336 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici ai punctat corespunzator! ai dreptate referitor si la propriul corp si la faptul ca daca nu ti doresti un lucru nu e indicat sa -l obtii doar asa de gura lumii!

insa eu devin mai simplist! : nu e mai indicat un prezervativ sau un sterilet sau o pilula, ceva simplu, decat sa mai ajungi la medic sa te opereze sa risti leziuni si sa ti faci viata putin mai grea?

| anonim_4396 explică (pentru Jackul336):

Nu discutam despre preventie aici. Sigur ca e de preferat sa te uiti de doua ori inainte sa treci strada, dar uneori, chiar daca te uiti, te calca masina.
Discutam despre ce faci dupa ce te calca masina, ramai sa zaci acolo sau iei decizii pentru tine?

| Jackul336 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sansele raman de la 60 % la 0.6 %

| Azµre a răspuns:

Pro:
-Malformații
-Boli Genetice
-Viol
-Vârsta 18 <
-Cazul în care nimeni nu vrea copilul, decât să stea prin centre și mai târziu să ajungă pe străzi.

Contra:
-Infertilitate
-Cancer
-Septicemie
-Deces

| Jackul336 a răspuns:

Contra : e inuman sa vezi o fiinta umana cum este rupta si aruncata la gunoi
e innacceptabil sa vezi cum se apara de chiureta si bisturiu
e strigator la cer
asa metode precum prezervativul si steriletul sunt si eficiente si nedaunatoara
apropo. pastilele sunt tari si fac rau

| anonim_4396 explică (pentru Jackul336):

Bună!
ATÂT,BUN RĂSPUNS, BUN COPIL, ÎMI PLACE CUM AI RĂSPUNS!
Bravo! Există metode de contracepţie dacă tot nu vrei un copil!
Are dreptul la viaţă acel copilaş nevinovat!
Te pup!

| Jackul336 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie ciuda cand ma gandesc ca prin acest urat obicei s-au evitat nastere a unor indivizi cu IQ de 130-150

| Gabriela_Siminutza_1997 a răspuns:

Logic ca sunt contra acestui caz!
Daca ai facut treaba asta o sa ai toata viata pe suflet(sechele)! Ce Dumnezeu voi nu va ganditi!

| Bia2001 a răspuns:

Pro daca fata este prea tanara pentru a avea copii si nu poate sai ofere un viitor, sau daca sunt boli geetice, etc...

| Mariiuta a răspuns:

Cunosc cazuri in care cupluri casatorite au facut avort aici intervine prostia omeneascalaughingin fine eu sunt contra deoarece am aflat ca din momentul in care se fecundeaza ovulul el are suflet, nu cum zic altii ca e doar o celula si fac avort.Cum poti sa-ti ucizi copilul? si aici e vorba si de un foate mare pacatsad parerile sunt impartite oricum sunt gresite unele.

| anonim_4396 explică (pentru Mariiuta):

Si cum ai aflat tu ca are suflet? Nu cumva ti-a umplut cineva capul cu prostii?

| Mariiuta a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai profesoara de Biologie a spus si profesorul de religiehappy

| DaRkMist69 a răspuns:

Cum ar fi fost oare să fii fost chiar tu cea care-i
tăiată de lamele necruţatoare pana să vada o rază de soare?

| Marius_Grigore_1989 a răspuns:

Contra! Indiferent de situatie, nu avem dreptul sa cream din placere o viata si dupa aceea sa o omoram fara nici un drept, e inuman si ne lumesc, copii cresc si nu ii trebuie cine stie ce bunatati ca sa traiasca si sa moara pe pamant are Dumnezeu grija.