| villa7D a întrebat:

Ca sa ma pot inscrie la scoala profesionala de 3 ani, este necesara evaluarea nationala? Trebuie sa dau evaluarea nationala sau la scoala profesionala este altceva?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu are imortanta optiunea ta pentru scoala profesionala!---trebuie sa sustii, asemeni tuturor absolventilor invatamantului secundar inferior ( 8 clase), examenul de Evaluare Nationala.

Detalii si alte informatii despre admiterea in invatamantul profesional de stat cu durata de 3 ani gasesti in singura brosura posta pe internet ( cea a inspectoratului sc. Bucuresti), incepand cu pagina 80 :http://www.ismb.edu.ro/......014_15.pdf

p.s. Vei primi, gratuit, de la scoala ta, o brosura asemanatoare (dar editata de Inspectoratul scolar din judetul tau )--- pana atunci, informeaza-te din link-ul pe care ti l-am dat.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

OBLIGATORIU, trebuie să dai probele/examenele de Evaluare Naţională - indiferent de forma de învăţământ pe care vrei s-o urmezi!

Vezi alte detalii în Broşura de la linkul :
http://www.ismb.edu.ro/......014_15.pdf

Toate cele bune.