| ppicopp a întrebat:

Ca sa merg la filologie la liceul la care vreau eu sa dau se da bilingv engleza si daca voi intra dupa voi face intensiv engleza? Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E o diferenta intre bilingv si intensiv. La bilingv faci un optional despre istoria si geografia Angliei si Americii iar la sfarsitul clasei a 12-a ai ocazia sa sustii un atestat in limba engleza si ti se elibeaza un act care-ti poate fi de folos la un moment dat.

| alexialisa a răspuns:

Sunt 3 profile diferite filologie, filo intensiv engleza și filo bilingv engleza. Dacă liceul unde vrei tu are bilingv engleza trebuie obligatoriu dat examenul de engleza și minim nota 6 sa fie obținută. La intensiv engleza nu se da, dar la liceul meu se da un test pentru asta asemănător cu bilingvul, dar puțin mai ușor. La filologie simplu nu trebuie niciun examen suplimentar.