| DaciaRomania a întrebat:

Cam cate pagini de carte citiți neîntrerupt, odată? In medie?

Răspuns Câştigător
| MrGeo1975 a răspuns:

Am început sa citesc cartea Pe aripile vântului care are circa 1.404 pagini. Citesc cam 30 sau 50 de pagini pe zi. Cititul trebuie făcut din plăcere nu ca un competiție. Trebuie să savurezi carte citind, sa te simți atras.

9 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Depinde de timp, depinde de carte. Dacă este o carte bună, aprind lampa și dimineață îți spun despre ea.

| Violleta2022 a răspuns:

Toata cartea, uneori 300-400pagini, daca este ceva interesant si captivant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maxim 50 de file / pagini, desigur daca cartea mi se pare extrem de captivanta si am timp nelimitat la dispozitie...

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Fiecare persoană are ritmul său de procesare a informațiilor, cititul nu trebuie să fie o " întrecere ", că uite " eu am citit 200 de pagini într-o zi" și tu doar 70 de pagini.
Depinde și de ce tip de cărți, cele științifice cu multă informație, logic că o să dureze mult mai mult până să ajungi să le termini, acolo este de procesat.
Dacă citesc o carte polițistă sau romantica, evident că o să fie mult mai ușor având personaje și o poveste.
Deci, citiți doar când simțiți și de placere, nu de obligație.
Când aveți timp, sunt zile când poate nu ai chef de citit și este bine să nu citești atunci, etc.

| Sistemulxxl a răspuns:

70-80.

| Gabrielll3 a răspuns:

Asta depinde de durata cat cineva isi poate pastra atentia. Cititul e ca sportul cu cat citesti mai mult cu atat mintea se antreneaza mai mult. Creste si viteza de citit si numarul de pagini, dar asta in timp, progresiv.

| Xexexexexer a răspuns:

40-50 daca e weekend si am timp, Violetta probabil citeste Sandra Brown

| Pikmin a răspuns:

Vreo 100-120