| AndreiK_2212 a întrebat:

Cambridge vs. Toefl! Momentan fac pregatire pentru. Cambridge, deoarece vreau sa ma duc la facultate in Danemarca, dar stiu ca e bun si Toefl'ul acolo, deci as dori sa stiu avantaje si dezavantaje la ambele teste!

Răspuns Câştigător
| Roshketz a răspuns:

Ce coincidenta.Si eu urmeaza sa dau Cambridge-ul in iunie, din acelasi motiv: vreau sa merg la facultate in Danemarca. E bun si Toefl dar daca iei Cambridge-ul la nivel Advanced e super, pentru ca foloseste termeni noi si mai greuti. Iar proba de Use of English e cea mai nasoala. Daca esti a11a poti sa dai la anul in decembrie si sa mai mergi la simulari, chiar te sfatuiesc sa faci asta, iti vor prinde bine si, in plus, iti poti face o idee despre cum e si te vei putea hotari mai usor ce sa alegi.

6 răspunsuri:
| Roshketz a răspuns:

Spor...si poate vom fi colegi, cine stie? La ce vrei sa dai?

| Roshketz a răspuns:

Drept big grin

| Adriannae a răspuns:

Toefl este valabil doar 2 ani. Depinde ce ti se cere la respectiva facultate. Cambridgeul (presupun ca dai CAE) ar trebui sa fie bun pentru ce vrei. Succes!

| AndreiK_2212 explică:

Mda...in decembrie vreau sa dau Cambridge-ul, am zis ca ma pun bine sa iau CAE cu A ca atunci primesc diploma de proficency laughing)

| AndreiK_2212 explică:

Bussines,management,marketing...nu sunt foarte sigur, mai am acum inca vreo jumatate de an sa ma decid! Tu?

| Hachiko a răspuns:

Pai daca esti interesat in business, de ce nu consideri si Cambridge BEC(Business English Certificate)? Sau te-ai gandit si hotarat ca nu ti-ar fi de folos?