| Erika120192 a întrebat:

Cand analizez un substantiv ce trebuie sa precizez in afara de : nr. caz functia sintactica, gen?(Sunt clasa a 7-tea)As vrea daca se poate un exemplu happy
Multumesc kiss

5 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Buna.Si eu sunt tot in clasa a 7-a. Te voi ajuta eu cu un exemplu.
Ghiozdanul este pe birou.
ghiozdanul=substantiv comun, simplu, gen neutru, numar singular, caz nominativ, articulat cu articol hotarat ''l'', functie sintactica subiect.
Pa, pa!

| Chrristina a răspuns:

Felul (comun sau propsiu; simplu sau compus), gen, nr, caz, daca e articulat ( cu articol hotarat sau nehotarat) daca e precedat de prepozitie si functia sintactica

| ShotYouDown a răspuns:

Broasca topaie mult,
broasca=subst comun simplu, g feminin, nr sg, caz N, art cu art hot " a" fs:Subiect simplu

| wizopo a răspuns:

Uita-te in manualul de romana

| aNdReWMe a răspuns:

Nr. gen caz functia sint., func morfologica si cam atat cred.
ex: caiet=subiect expr prin subst comun simplu, nr sg, gen neutru, caz N. ( daca este art... "caietul".)
Bafta!