| anonim_4396 a întrebat:

Cum analizez un substantiv?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Felul: comun/propriu; genul; numarul; articulat/nearticulat; daca e articulat, cu ce fel de articol; cazul; functia sintactica.

4 răspunsuri:
| Tofii a răspuns:

Substantiv comun/propriu, numarul, genul, articulat/ neatriculat, functie sintactica, caz

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Subst. comun / propriu, simplu / compus, genul fem / masc / neutru, nr sg. / pl., caz, fcţ sintactică, articulat / nearticulat

| NaughtyGirl a răspuns:

Depinde în ce clasă ești. Dacă ești până într-a IV-a nu ai învațat cu articulat/ neatriculat, funcție sintactică și caz.