| RomanDan a întrebat:

Cand au fost organizate prima oara jocurile olimpice?

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Primele intreceri olimpice au avut loc – dupa spusele arheologilor – in anul 776 i.H., ele cuprindeau o serie de intreceri sportive si erau organizate in cinstea zeilor, initial avand un caracter religios; Jocurile Olimpice simbolizau o ofranda adusa zeilor pentru toate lucrurile bune pe care le faceau pentru pamanteni.
mai multe citeste aici:
http://www.robbybubble.ro/......ile-ol.php

| RomanDan explică (pentru zdrangoi):

Pentru asta sunt prietenii ca domnul zdrangoi mersi mult!

2 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Din cate cunoastem, jocurile olimpice au avut loc prima oara in jurul anului 776 i.Hr. in Olympia, Grecia.