| ToderitaAndrei a întrebat:

Cand credeti ca este bine sa ma pot apuca de invatat pentru bac, dau bacul la romana, mate si fizica. Ce parere aveti... sunt aproape la inceputul clasei a XII-a, este oare devreme daca ma apuc sa tocesc de pe acum?

4 răspunsuri:
| bodysun a răspuns:

Invata de pe acum, sa nu le ingramadesti atunci, invata eseurile pentru romana si cu o luna inainte de bac doar ti le reamintesti. La matematica si fizica mult exercitiu pe subiecte! Deoarece la sub1 o sa iti dea exercitii de un fel la sub2 de altfel si la sub3 o sa iti dea din clasa xi-xii...

| AFR81 a răspuns:

Iti impartasesc eu reteta care m-a facut sa am media 8.00 la BAC (8.45 romana; 6.15 matematica; 9.40 biologie): am ars-o aiurea pana prin aprilie asa. Din aprilie am inceput sa invat, dar destul de usor. Faceam exercitii la matematica la scoala si acasa cand imi mai aminteam. Din mai am inceput sa ma uit putin si peste romana, dar si peste biologie. Am inceput sa scriu intr-un portofoliu demonstratiile la romana, dar pe intelesul meu. Din luna iunie am inceput intens, faceam cam 4-5 ore la romana in unele zile, iar in altele vreo 8 ore la matematica. Bine, in timpul asta stateam lejer, mai umblam putin si pe facebook, mai luam si pauze. Biologia am invatat-o cu 2 saptamani inainte de inceperea probelor scrise. Aveam o carte cu teorie si subiecte. Am citit de vreo 2 ori teoria si am facut subiectele cu ajutorul raspunsurilor. Dupa aia am repetat tot cu o zi inaintea probei. Asta m-a ajutat sa iau a 7-a cea mai mare nota din liceu. In rest, mai faceam la matematica si la romana dupa cum ti-am zis. In ultima zi dinainte de examen invatam intens la fiecare materie. "Metoda" asta m-a facut sa iau nota 8 la BAC, desi nu visam, pentru ca, sincer sa fiu, nu prea mi-a placut mie cartea cat am fost la liceu. La fizica e clar mai greu ca la biologie, nu stiu sincer de ce ti-ai ales-o. Poate ar fi o idee buna sa faci si cateva meditatii. Profesoara noastra ii pregatea de la inceputul anului doar pe cei care dadeau BAC-ul la fizica. Noi ceilalti ori nu veneam la ore, ori veneam dar faceam cu totul altceva. Ma rog, sfatul meu este sa te relaxezi in perioada asta, sa-ti pregatesti terenul, iar de abia de la primavara sa te apuci sa inveti.

| ascovit a răspuns:

Eu zic sa inveti din timp, e cel mai bine asa. Cel mai indicat e sa lucrezi variante si ce nu stii sa ii arati unui profesor la scoala. (asta daca nu vrei sa faci meditatii). La romana ar fi ok sa inveti de pe acum pentru subiectul III, nu sa tocesti, sa inveti logic. Sa gasesti o schema si sa o aplici fiecarui eseu in parte, iti va fi de mare folos.

| Doctor4Hell a răspuns:

Matematica si Fizica chiar din primul semestrul, dar cat de cat sa le intelegi cum trebuie ca sa nu ai probleme.

In al-2lea semestru ar trebuie sa incepi sa inveti Comentariile la Romana, iar la Matematica/Fizica sa faci exemple de Bacalaureat ce s-au dat in anii trecuti si alte exemple asemanatoare.La fel si la Romana, sa faci primul subiect de la exemple de Bac.

Subiectul 2 e in mare parte despre modul tau de exprimare in ati da o opinie despre un anumit subiect dat de ei dupa anumite reguli.

Am dat Bacul acum 1 an, Ro/Mate/Informatica, si cam asa am parcurs clasa a 12-a si pregatirea pentru Bac.Deasemenea, daca nu ai increderea prea mult in ce faci la Liceu, ar fi bine sa faci pregatire.