| ioana3432B a întrebat:

Când eram micuțe, străbunica mea obișnuia să ne spună, mi-e și surori mele mâțoace sau mâțoaca mea. Ce înseamnă mâțoacă? Am căutat pe internet dar nu am găsit nimic.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Mâţă = pisică
mâţoacă = pisicuţă

6 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Cand erai mâțoacă mica, acu esti mâțoacă mare. E un derivat de la cuvantu mâță si asa se formeaza cuvantu. Alinturile astea pot veni din multe parti, inventate ori articulate in un mod anume sa fie dragute.

| sierra1 a răspuns:

Probabil ceva cuvânt derivat din mâță (pisică)

| anonimg a răspuns (pentru sierra1):

Diminutiv.

| sierra1 a răspuns:

Nu prea: diminutivul spune că însușirile denumite sunt considerate (în mod real sau afectiv) mai mici decât cele exprimate de cuvântul de bază.
Deci după cum spui tu ar fi fost "mâțișor" nicidecum "mâțoacă" ce te duce la ceva mare, bine-crescut fizic

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pisica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate era un cuvant inventat de ea ca sa va alinte.