| theDrifter a întrebat:

Cand sau cum se folosesc timpurile PAST si PRESENT in engleza, imi poate explica cineva va rog frumos?

3 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună! happy
Present(simple) se foloseşte pentru o acţiune generală/permanentă. I like... something. Sau.I go to school every monday.
Past(simple) se foloseşte pentru acţiune trecute terminate. I went somewhere yesterday. Verbul se scrie la forma a 2-a, sau i se adaugă ed. (ex:I played.)
O seară frumoasă!

| Jipa95 a răspuns:

Past- o propozitie din trecut ( Am fost la mama )
Present - din prezent ( Acum voi juca ceva frumos )

| StfStf a răspuns:

Present Simple pentru a exprima actiuni care se repeta in prezent si in viitor.
Forma :
Afirmativ: S + V ( Pers a III-a s/es ) + restul propozitiei
Negativ: S+V aux DO/DOES + VB + restul propozitiei.

Folosim prezent Continuous ca să exprimam acțiuni care se întâmplă în momentul de fata.
Forma :
S + VB aux + to be + VB + ing si restul propozitiei.