| Anonimuserr a întrebat:

Cand se foloseste op.cit ibidem si idem? Am copiat un text dintr-o carte intr-o lucrare de-a mea si ce trebuie sa scriu op.cit ibidem idem? Sau cum? Cei care se pricep sa ma ajute si pe mine.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este un singur citat atunci trebuie sa indici datele lucrarii si citatului - autor, titlu, editura, anul publicarii si pagina din carte.
Op.cit.(opera citata), ibidem (in acelasi loc) si idem (la fel) se folosesc pentru a nu mai repeta o lucrare deja citata, pentru op.cit. va trebui sa indici doar pagina iar pentru celelalte nu trebuie nici pagina, daca al doilea citat este pe aceeasi pagina ca si primul.

| Anonimuserr explică:

Am am luat un paragraf dintr-o carte copiat intreg am scris jos autor, carte, editura, an si pagina. mai trebuie sa scriu op.cit sau ibidem sau idem? Astea nu le-am inteles deloc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonimuserr):

Nu mai trebuie, asa cum ti-am spus acestea se scriu numai incepand cu al doilea citat si la urmatoarele.

Întrebări recente