| Diaaaana a întrebat:

Cand se foloseste prezentu simplu si cand cel continuu in engleza? Funda:*

Răspuns Câştigător
| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Prezentul simplu atunci cand actiunea se petrece de obicei(ex:eu ma scol dimineata)
prezentul continuu doar acum(nu de obicei)(ex:eu mananc clatite)

19 răspunsuri:
| EmiiLoveYou a răspuns:

Prezentul simplu - la actiuni care se repeta in mod regulat
Preezent continuu - la actiuni care se petrec acum sau sunt planificate si se vor intampla in viitor

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru EmiiLoveYou):

Tot in prezent se intamplatongue, doar ca nu se intampla de obicei Einsteintongue

| alexandra1993 a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Prezentul continuu se mai foloseste si pentru actiuni care se vor intampla(probabil) in viitor bazate pe dovada, pe fapte evidente.Deci are si sens de predictie :

Exemplu: Look at her she's going to die because she looks very ill!
Look, it's going to rain because it's very cloudy!

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru alexandra1993):

Ai dreptatelaughingeu ma gandeam doar cum este folosit uzualhappy

| alexandra1993 a răspuns (pentru alexandra1993):

Vroiam sa zic ca prezentul continuu ajuta la formarea viitorului cu going to big grin

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru alexandra1993):

Going to=viitor apropiattongue stii are un numetongue

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru alexandra1993):

Apropo in poza ta este Vampire Diares?

| alexandra1993 a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Da, de ce intrebi? raised eyebrows

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru alexandra1993):

Curiozitatebig grin

| XxRoByXx0O a răspuns:

Prezent simplu la trecut, continuu la viitor

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru XxRoByXx0O):

Ia mai fa odata clasele V-VIII

| XxRoByXx0O a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Concluzia... am o profa nebuna de engleza happy

| XxRoByXx0O a răspuns:

NoNe scuze asta inseamna ca am o profa nebuna la engleza laughing Asta scrie in caietu meu + - niste desene happy

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru XxRoByXx0O):

Spune-i profei tale sa consulete alti 20 de profesori(care i-am intalnit eu)+ sa mai faca meditatii....si tu ce clasa zici ca esti?

| XxRoByXx0O a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

A 5- a laughing Lasa-ma ca nu am chef de vorba ma

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru XxRoByXx0O):

Daca esti a 5 ar trebui sa stii ceva pentru clasa ta...(cel mai des intalnit):
la se foloseste trecut:
trecut simplu
trecut continu
trecut perfect simplu
trecut perfect continu
iar la viitor:
viitor apropiat
viitor simplu
viitor continu
viitor perfect simplu
viitor perfect continu

cam asta ar trebui tu sa stii in clasa a Vtongue

| Teeo2s a răspuns:

Prezentul continuu se foloseste cand in propozitie este cuvantul " now "