| dantiberiu a întrebat:

Dati-mi si mie cateva verbe la prezentu continuu( actiune continua)

2 răspunsuri:
| Sorinella20 a răspuns:

In romana sau engleza? Eu traiesc, Mananc, Dorm, Alerg, Citesc = prezentul continuu este reprezentat de verbe care arata o actiune ce o savarsesti nu numai o data, ci des, regulat, continuu chiar. In engleza: I'm eating, i'm reading, i'm walking= in engleza prezentul continuu desemneaza o actiune ce se desfasoara in momentul vorbirii, ACUM.

| МŶĶÁŶ a răspuns:

Eu mananc, eu dorm, eu ma spal, eu ma arunc etc...