| Dariakusss a întrebat:

Salut, știu ca o sa sune cam ciudat dar nu știu sa ma descurc cu trenul când trebuie sa merg undeva, pana acum am mers doar de 2 ori, odată cu verișoara mea mai mare și câțiva tovarăși de ai ei și m-am luat după ei, au urcat direct într-un tren și aia a fost.

A doua oara am fost din Constanța pana în București cu o prietena, ne-am luat bilet înainte cu o zi și ne-am trezit frumos la 6, ne-am pregătit și am plecat (aveam tren la 8:20)noi acolo am văzut un panou unde scria venirea și plecarea și vedeam acolo ca sta un tren care nu mai pleca și nu știam ca e cel spre București, noi așteptam să plece ala și sa vina cel pe care scria ora venirii laughing și asa am pierdut un tren, am crezut ca intarzie am stat și am stat pana am întrebat pe cineva care ne-a zis ca tocmai ce am plecat *face palm*, doua proaste laughing A fost doamna de acolo înțelegătoare și ne-a dat alte bilete pentru următorul tren. A doua oara am întrebat o bătrânică unde merge etc, se pare ca urca în același tren doar ca alt vagon. Nici la vagon nu ma descurc, țin minte ca erau numerotate doar "2, 3" pe fiecare vagon, nici nu știu cum dar am întrat în cel corect, cum îmi dau seama în ce vagon trebuie sa întru? Număr de la 1 pana la ce vagon corespunde (din partea stânga) sau cum? Și cel mai important, brooo cum fac sa întru în trenul corect și sa nu-l pierd? Astea 3 lucruri ma macină rău de tot, nu știu în care trebuie sa urc(degeaba scrie acolo ora și linia ca tot ma pierd), mi-e frica sa nu-l pierd si nu știu în ce vagon sa întru. Ajutor

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ajutorul il puteti primii doar de la parintii vostri, daca sunteti incapabile sa va descurcati singure acum.
De ce plecati de acasa fara nici un parinte sau farte mai mare?

Nu-i de gluma sa calatoriti singure cu trenul, cel putin cat sunteti atat de mici si puteti sa va pierdeti, rataciti sau sa fiti furate de proxeneti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scrie mare pe fiecare tren nr lui, nr vagonului si inauntru numarul locului.

aceleasi lucruri le gasesti si pe bilet.

cat de greu sa fie sa pui cap la cap cele doua?

| Dariakusss explică (pentru suntserios):

Știu, știu unde trebuie sa ma așez, știu ce scrie pe bilet, acolo scrie și un cod pe care vocea aceea îl va spune când vine trenul corespunzător dat totuși tot mi-e frica și din aceasta cauza ma pierd, ma blochez pur și simplu. A da, și mai e o problema, de undee sa știu unde sa cobor? Sunt doar pancarde pe care scrie ca ai întrat sau ieșit dintr-un oraș sau când ajungi la gara scrie "gara x" (și numele orașului) sau cum? Bine aici nu prea ar fi o problema pentru ca o sa plec cu trenul doar când e cazul sa ma întâlnesc cu cineva și ma așteaptă la gara.

| suntserios a răspuns (pentru Dariakusss):

Toata lumea are in ziua de azi telefoane doar sa stea pe Facebook, tiktok si intagram.
Unul nu le ar folosi in scopuri utile, gen sa te uiti pe google maps unde esti sa stii cand sa cobori din tren.

| Dariakusss explică (pentru suntserios):

Ma refer fără, frate în 2021 ai nevoie doar de telefoane ca să te orientezi? Aici încercam sa învăț fără sa am nevoie de altceva în afara de orientare și tu ma iei cu caca tok și Instagram. Dacă rămân fără baterie? Anyway ceea la ce voiam sa ajung era sa aflu exact răspunsurile, hai sa ma exprim altfel dacă asa cum am făcut-o mai sus nu a mers, acolo pe panou scrie ora sosirii,, plecării și linia x, da? Când scrie ora sosirii pe linia respectiva e doar un tren în care trebuie urc si după ce pleacă vine alt tren, sa cum vine treaba, asta nu înțeleg, nu scrie nicăieri pe tren ca acela e constanta-București sau mai știu eu ce, doar panoul ala. Deci sa zicem sa îți iei bilet cu 10 min înainte de ora la care zice ca ajunge, sa zicem 10:20, e 10:10 sk te duci acolo așteptând trenul, vine un tren mai devreme mai târziu sau poate chiar e un tren acolo, cum știi ca e trenul în care trebuie sa te urci? Deci pe fiecare linie mereu va sta DOAR Un tren? Și după ce pleacă vine altul și tot asa?

| suntserios a răspuns (pentru Dariakusss):

Scrie in pana mea pe tren. Scrie si pe bilet. Cat de complicat poate fi sa faci legatura intre ce scrie pe bilet si ce scrie pe tren ca sa vezi ca e ala care trebuie.

| Dariakusss explică (pentru suntserios):

Unde pana mea scrie pe tren ruta? Scrie în pana mea doar pe vagoane respectivele nr dar unde pana mea ai văzut tu ca scrie "constanta-blah blah"?