| Jameson a întrebat:

Care copii sunt mai cuminti si mai educati, cei de la sat sau cei de la oras?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Cei care au primit o educație mai bună (mă refer în special la cei 7 ani de acasă) și au avut o bază genetică mai bună (pe unii, efectiv, nu-i poți educa, oricât te-ai strădui - nu se prinde nimic de ei).

Cât despre mediul de proveniență, am văzut și "țărani de oraș", și oameni extrem de educați/culți/civilizați crescuți la țara... Chiar n-aș vrea să generalizez...

23 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde de parinti ce educatie ii da asa va fi bun sau rau.

| MenInShadow a răspuns:

Uite ce cred eu.
Cei de la sat. Dece? La sat nu ai atatea posibilitati ca si la oras, nu ai atatea aparate, parintii nu au atatia bani. etc, si astfel esti mai timid, mai cuminte, etc.
Mai ales ca la sat, inveti mai multe, cred ca ai vazut si tu la tv cand sunt pusi orasenii sa sape, sa dea cu grebla, sa care fan, etc, ca ii dor toate alea 2-3 saptamani, pe cand chestii de la oras cineva de la sat poate sa le invete repede.
Eu iti spun din experienta, sunt de la tara si am vazut destui oraseni, care sunt nebuni, si care nu judeca calumea, doar pentru ca au bani.
Normal, ca nu conteaza numai asta ci si educatia parintilor, de fapt, asta conteaza in procent de 90%, pentru ca daca un parinte isi educa copilul cum trebuie, fie acesta de la sat sau de la oras, o sa fie de treaba.
Dar stiu si oameni de la tara care au venit la oras si pur si simplu lucrurile de la oras i-au innebunit, nu pentru ca orashul e rau, ci pentru ca sunt ei redusi mintal.
Oricum, deci eu zic ca oamenii de la sat sunt mai cuminti, nu zic asta pentru ca sunt eu de la sat ci doar pentru ca asa am vazut, cunosc de asemenea si orasheni de treaba, dar nu prea multi pe la mine prin zona.
Oricum, un om de la sat educat prost poate fi un derbedeu mai mare decat unul de la oraswinking

| 0rlando a răspuns:

Cuminți și educați sunt cei care au primit o educație, indiferent de zona în care locuiesc.

| anonima20 a răspuns:

Sincer,cei de la satwinking...

| dana85 a răspuns:

Cei mai educati copii sunt cei care cresc intr-o familie educata(indiferent de mediu rural sau urban), care sunt crescuti in credinta si in spiritul adevaratelor valori.

| XkkOOjs a răspuns:

Parerea mea este ca nu conteaza zona unde locuieste un copil, ci modul in care il educa un parinte si cum primeste el asta.Eu stau la oras dar cunosc "tarani" mai educati decat mine.

| Ðean a răspuns:

Educaţia o pot primi atât cei de la ţară şi cât cei de la oraş, acum nu ştiu la ce te referi prin educaţie, la cea părintească (cei 7 ani de acasă) sau de cea primită la şcoală, aşa că nu am cum să îţi dau un răspuns. În legătură cu "care sunt mai cuminţi" eu sunt de părere că cei de la sat.

| lordbogdan a răspuns:

Eu zic ca cei de la sat sunt cei mai buni si mai educati, chiar daca parintii lor n-au timp sa-i ingrijeasca...
Ce-i de la oras sunt mai smecheri si se dau mari si tari si stau in grupuri sau gasti si ma enerveaza si fac doar tampenii...

| Giulia97Anna a răspuns:

Nu stiu exact ce sa zic.Eu sunt de la sat.Sunt la liceu si fac in fiecare zi naveta(numai zic ca e obositor).Si pur si simplu m-am speriat ca am putut sa vad la oras.In clasa la mine toate fetele tipa si canta ca niste vaci, fac mereu scandal, chiulesc etc, si toate sunt de la oras.

| Lorennna a răspuns:

Depinde de educatia oferita de catre parinti happy

| Heraldik a răspuns:

Depinde in ce familie cresc.

| denisuk12 a răspuns:

Am citit si eu raspunsurile de pe aicea si vreau sa imi dau si eu cu parere.Eu sunt de la tara si ma mandresc cu asta,chiar daca nu avem magazine de gen hipermarket-uri, cluburi de fite stim sa ne purtam civilizat.Si cei de la tara au Iphone,geep-uri,Atv-uri,plasme, etc,si noi stim sa ne distram in cluburi,sa dansam mai stiu e cum happy.Noi stimm si ce e ala calculator si ce aia vaca, oaie.Si cei de la tara poti fii de bani gata,si cei de la tara poti fi smecherii, fitosi.Si cunosc zeci de baietii si fete din sat de unde sunt eu care au facut facultate in Bucuresti, Brasov si care au terminat facultate si au un loc de munca.Asa ca si copii de la tara pot fi civilizati happy

| Giulia97Anna a răspuns (pentru denisuk12):

Ai mare mare dreptate.

| Tigruta a răspuns:

Cei de la sat deoarece nu au atetea conditii ca cei de la oras.

| denisuk12 a răspuns (pentru Tigruta):

Da de unde sti tu? si cei de la tara au conditii ca cei de la oras chiar daca stau in case si nu apartamente

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca nu prea conteaza, dar mai mult cei de la oras, caci cei de la tara nu traiesc intr-un mediu prea civilizat si, deci, nu au ce exemplu sa urmeze, FUNDA? happy

| Giulia97Anna a răspuns (pentru anonim_4396):

Fetita,tu te auzi ce tampenii scoti pe gurita? Deci eu sunt de la sat, asta inseamna ca sunt necivilizata? Mentionez ca desi sunt de la sat, stau la bloc.In satul meu s-au construit cateva blocuri si eu locuiesc in unul dintre ele.Pot spune ca am toate conditiile pe care le are niste oraseni(dus, apa calda, canalizare, internet etc). Plus ca am si cei 7 ani de acasa.Eu sunt la liceu si fac naveta in fiecare zi la liceul la care invat(aica la oras).Si cand am venit in clasa la mine, pur si simplu m-am speriat.Toate colegele mele, tipa ca niste vaci in fiecare zi, canta manele, diriga se cearta non-stop cu ele+ ca mai si chiulesc ca niste nesimtite.Si nu mai zic de toate fetele din liceu, toata ziua ma calca pe nervi fitoasele alea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei de la sat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre copiii crescuti la oras se spune ca sunt " de bani gata " si superficiali, iar despre cei de la tara se spune ca " n-a avut cine sa se ocupe de ei". Toata lumea tinde sa creada ca cei de la tara, pentru ca au mai mult respect fata de parinti, fiind mai umili ( poate asa e ), desi acesta nu ar trebui sa fie un criteriu de clasificare.

Aceasta clasificare a "copiilor cuminti" ar trebui facuta dupa ce fel de educatie au primit, adica cum au fost crescuti.

| mTm a răspuns:

Depinde de oameni / starea financiara / anturaj, sunt oameni saraci dar care au bunele maniere si respect, dar sunt si oameni saraci care nu au pic de respect si fac numai belele!