| Bialish a întrebat:

Care credeți ca este cel mai bun profil de liceu? Argumentați

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai bun profil este ala care-ti place tie si ai dori sa-l transformi intr-o cariera!
Nu are importanta ca pentru mine profilul economic este cel mai bun, daca tie iti place cel industrial si ai de gand sa ajungi inginer. Asadar, intrebarea ta nu are pic de logica!

| Mclaren12 a răspuns:

Daca te duce capul, mate-info pentru ca de acolo ai sanse mai mari sa intri la o facultate de IT si sa-ti gasesti un job in domeniu.

| MadalinG99 a răspuns:

Depinde ce vrei sa ajungi in viata, eu am ales tehnician veterinar deoarece imi ofera si o meserie.

| Demetrov a răspuns:

Cel mai bun profil de liceu ramane media.
Urmand un liceu de media ai foarte multe posibilitati : fotografie, editare video-audio, scenarist, cameraman. Iesi tehnician media cu posibilitatea de a lua atestatul. Daca esti bun, poti castiga bani inca din clasa a X-a (exemplu : un coleg ce se duce la nunti si castiga destul de bine ). Faci practica cu cei mai buni din televiziune, am avut ocazia sa port un dialog cu persoane foarte minunate, de la care ai ce invata. Cel mai bun lucru este ca iti poti face relatii foarte multe ( la nivel inalt / foarte inalt in televiziune ) care te vor baga in televiziune ( daca esti bun ). Un dezavantaj al profilului este ca materia este oarecum inutila si invechita, se pune accent pe practica si teamwork. Poti da mai departe la UNATC ( avand baza formata in domeniu media ).

| F3d0x a răspuns:

Toate in afara de filologie

| Bialish explică (pentru F3d0x):

De ce?

| F3d0x a răspuns (pentru Bialish):

Dupa terminarea liceului pe profil filologie, daca iei bacul vei ajunge casier la McDonalds in cel mai bun caz...