| Alexa1234a a întrebat:

Care credeți că sunt profilele pentru care optează elevii din ziua de azi?

Vreau mai multe păreri.

Filologie
Mate-info
Științe sociale
Științe ale naturii

Puneți-le în ordine
Descrescătoare.
(De la cel la care optează mai mulți la cel care optează mai puțini)

Dacă treceti a 9a voi unde mergeți?

Răspuns Câştigător
| Răzvi4Deni a răspuns:

Cred ca elevii opteaza mai putin pentru Stiinte Sociale. Unii aleg filologia doar pentru ca vor sa scape de matematica, ceea ce nu este tocmai un lucru bun. Unii care aleg mate-info, o fac pentru ca le este teama ca se fac de ras la limbile straine, ca dupa in an sa constate ca este prea greu la profil real, transferandu-se la uman. laughing Asa se întampla cand nu exista niste principii bine definite.
Sa fac si un clasament descrescator.

4. Stiinte Sociale
3. Mate-info
2-Bio-chimie
1. Filologie.

Profilele reala ajuta la dezvoltarea logicii, la capacitatea de a lucra cu numere, rationamente etc. Trebuie sa ai o inteligenta abstracta, altfel n-are rost sa oscilezi pentru aceasta varianta.

Filologia iti dezvolta vocabularul, capacitatea de a face comentarii, de a sustine un discurs, iti formeaza o conceptie despre viata, iti implementeaza mai bine sistemul de valori.

Important este sa iti placa, sa ai motivatia afectiva necesara pentru un anumit profil. Trebuie sa te reprezinte.

5 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ce conteaza ce aleg altii? Nu fi o oaie. Alege ce iti place. De altfel, nu te duce la un profil doar fiindca acolo se duc cei mai multi. Degeaba te duci la mate-info daca matematica, fizica, informatica nu sunt facute pentru tine. Sau degeaba te duci la filologie daca tie nu iti place sa tocesti. De asemenea, gresit si conceptul ca trebuie sa te duci la un liceu teoretic daca tu esti paralel cu orice tine de scoala.

| Gillian a răspuns:

Filologie.

| CatozAkuma a răspuns:

Eu unul aleg Mate-Info intensiv Informatica. Mi se pare mai relaxant cu multe ore TIC.

| Maree1 a răspuns:

Dacă îți place matematica mergi la mate info.

| Sayurichan112 a răspuns:

Eu una mă duc pe filologie
Dar am observat că prima variantă e științe ale naturii apoi: mate-info, filo și științe sociale