| aly a întrebat:

Care e cea mai buna facultate de medicina din Romania si de ce?
Vreau sa dau la medicina ar trebui saneglijez informatica si matematica si sa invat mult la bio si chimie sau sa invat la fel la toate si intr-a 12-a sa trag tare la bio si chimie?(sunt pe mate-info)

2 răspunsuri:
| bunnylover537 a răspuns:

Cea mai buna facultate de Medicina din Romania este UMF Carol Davila Bucuresti, dar Clujul este foarte aproape de standardul setat de Bucuresti. Cele mai multe sanse sa intri sunt in Bucuresti, dar selectia ulterioara, adica gradul de dificultate al examenelor pe parcursul facultatii este, dupa parerea mea, mult mai mare la Bucuresti. Pe langa chestia asta, sunt mult mai multe locuri la buget la Bucuresti. Asta, in primul rand. In al doilea rand, da, trebuie sa tragi tare pe bio si chimie, sa ajungi sa intelegi foarte bine conceptele ca sa poti jongla cu ele. Nu recomand sa neglijezi invatatul la celelalte materii. Succes!

| neutrino a răspuns:

Cea mai buna facultate de medicina este cea care este cea mai aproape de domiciliul tau si este de stat.