| LilTunechi a întrebat:

Buna TPU am ajuns si eu al eterna problema a noii generatii... FACULTATEA
Desi sunt a 11-a nu am nici cea mai mica idee unde vreau sa merg dar sa lasam vrajeala sa zic din prima
Sunt la mate-info insa NU STIU(chimie,informatica,franceza)
Nu stiu ce facultate sa urmez nu stiu nici macar ce vreau sa devin
Problema este ca m-am saturat sa vad atatia pustani care au restante si vreau sa aleg o facultate la care cu putin(mai mult) invatat sa fiu in stare sa trec toate examenele
Cine are experienta este deja la facultate sau este deja la servici o recomandare de domeniu sau de facultate
NU VREAU SA URMEZ IN NICI UN CAZ: Medicina,Informatica sau mai bine facultatea SA NU AIBA LEGATURA CU(Informatica,Chimie, Franceza)
Engleza stiu intr-un procent mic adica sa vorbesc sa citesc inteleg dar nu ma pricep atat de bine la gramatica
Profilul mate-info nu ma reflecta desi stiu mate de 8 sau chiar 9 nu simt si nu vreau sa merg mai departe nici la mate
Fizica imi place insa este grea si mi-e frica ca o sa fiu atras de noul oras si nu voi fi apt sa invat fizica de facultate si deci voi pica examenele desi sa zicem ca exclud si fizica si deci raman oportunitati dar nu stiu deci in concluzie va rog
O IDEE DE FACULTATE SAU DOMENIU care SA EXCLUDA(Informatica,Romana,Chimia,Frnaceza,Matematica,Ec onomia, Religia)
va rog mult sunt in pana de idei am neaparata nevoie de o ideebig grin

12 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Poate ca este bine sa te indrepti spre ASE.

| LilTunechi explică (pentru ElenaSA):

Sincer sa fiu nu stiu exact ce reprezinta acest domeniu adica ce obiecte se studiaza acolo mai exact si ce anume poti iesi meserie?

| ElenaSA a răspuns (pentru LilTunechi):

Facultatile din cadrul Academiei de Stiinte Economice sunt:
Administrarea Afacerilor
Administratie si Management Public
Cibernetica, Statistica si Informatica Economica
Contabilitate si Informatica de Gestiune
Comert
Economie
Economie Agroalimentara si a Mediului
Finante, Asigurari, Banci si Burse de Valori
Management
Marketing
Relatii Economice Internationale

| LilTunechi explică (pentru ElenaSA):

Ok am inteles dar ca obiect care este cel de la baza nu cumva Matematica? ...de exemplu par interesante managementul marketingul si comertul aici ce obiect intra pe primul plan?thinking

| ElenaSA a răspuns (pentru LilTunechi):

Uite disciplinele din anul I, semestrul I:Marketing, Psihologie socială, Informatică, Matematică, Microeconomie, Introducere in metodologia cercetării, Educatie fizică si sport, Limba engleza. Vezi planul de invatamant pentru cei trei ani pe site.

| LilTunechi explică (pentru ElenaSA):

Informatica si matesad interesant mersi mult de comm oricum:*

| lonewulf a răspuns (pentru LilTunechi):

Somer cu diploma universitara.

| lonewulf a răspuns (pentru LilTunechi):

Felicitari! Ai exclus fix ce se cere pe piata muncii. Adica programator/medic/avocat.
Esti tare!

Crezi ca mai are cineva nevoie de economisti, socilogi, psihologi si balarii din astea? Fi serioasa!

Cu Ase-ul cand o sa te duci la un interviu, o sa te intrebe daca ai mai lucrat pe contabilitate. A...nu? Pai avem pentru tine un post de casiera pe 700 de Lei, la fel ce oferim si celor fara BAC.

Vrei un raspuns sincer? Pleaca afara din tara! Facultatea o faci degeaba aici.

| LilTunechi explică (pentru lonewulf):

Danutzz cu finante banci si sport nu ajungi nicaieri Lonewulf nu am exclus ca am vrut am exclus pentru ca nu ma pricep si nu merg la o facultate ca sa raman cu restante daca stiu ca nu ma descurc nu ma duc vreau sa merg undeva unde ma pricep intelegi si da am auzit si eu ca ASE-ul este cam degeabasad dar la fel este si Avocatura ca sa fac o dreptul trebuie sa am o familie bogatasa sa-mi faca pe urma birou propriu si pe langa ca nu mi-as permite tot nu ar fi bine ca-ti trebuie 2-3-4 ani sa te cunoasca lumea si sa apeleze la tine deci ca avocat fara bani si pile ai viitor 0

| danutzz008 a răspuns (pentru LilTunechi):

Pai tu crezi ca toti care au bani au ajuns prin spaga unde au ajuns. Sunt si oameni care au invatat pe rupte sa ajunga unde sunt acum. Ok, sa revin la ce te framanta pe tine. De ce te-ai dus la mate-info daca nu-ti place (mate/info). Dupa 4 ani de mate/info chiar nu ramai cu nimic?, gandeste.te ca dai BAC.ul din M1 (la mate), tot trebuie sa inveti cate ceva. Stiu, e foarte grea matematica, dar nu imposibila. Informatica din liceu (eu faceam programare in Pascal) necesita mult lucru individual, dar informatica nu inseamna doar programare. Uite de exemplu daca esti creativ, poti face pagini web (pe net exista o gramada de tutoriale). Se castiga bani frumosi din chestia asta, nu cred ca.ti trebuie neaparat facultate.
Generatia noastra are un avantaj fata de parintii nostri, prin faptul ca noi suntem mai familiari cu tehnologia din ziua de astazi si in consecinta invatam mai repede. Crezi ca lor nu le este greu sa tina pasul cu noi. Dar invata "mancand".
Ideea cu plecatul in alta tara, cred ca doar sa dai cu lopata mai merge. Nu spun ca munca fizica e injositoare, dar cui nu.i place sa lucreze intr-o companie respectabila pe un salariu bun.
Dupa cum spunea cineva intr.o postare anterioara domenii ca (inginer, programator, medic) se cer acum, dar e nevoie sa inveti, satisfactiile vin mai tarziu.
Ti-am dat un sfat prietenesc!

| danutzz008 a răspuns:

Finante si Banci
Educatie Fizica si Sport (nu glumesc)

| LilTunechi explică:

Imi cer scuze pentru greselile gramaticale a fost o zi istovitoare si-i si tarziu si decihee hee)