| alexalghisi a întrebat:

Care e cea mai buna metoda de concentrare pentru a invata la o materie?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Luatul notitelor!
Citesti materia si ti-le notezi.
Dupa care pui maerialul deoparte, iei notitile i ti-le re-memorezi, scriind alta notita cu ce nu stii...
Si tot asa, pana ce notitele noi vor contine doar titlurile, iar tu-ti amintesti din fiecare titlu intreaga materie!

9 răspunsuri:
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

+ foarte important: opreste telefon/internet sau alte lucruri ce iti pot distrage atentia

| Krina a răspuns:

Depinde de materie.Incearca sa transpui totul in realitate, transformand materia intr-o insiruire de exemple.
Sau, facandu-ti fituiciwinking E cea mai buna metoda de invatare. Le faci si o sa vezi ca nu mai ai nevoie de ele. happy

| karina_6403 a răspuns:

Ok. Eu o sa fiu un pic mai concisa pentru ca si eu aveam probleme de genul asta si stiu exact prin ce treci, maiales daca nu iti place ce inveti!
Eu invatam scriind. Cea mai ok este invatarea logica, acum depinde si de materia pe care o studiezi. Daca trebuie sa "tocesti" incearca sa faci cat mai multe conexiuni logice pe care sa ti le poti aminti usor. Sa stii ca pastilele pentru memorie ajuta, daca le iei cu ceva timp inainte de efortul psihic(2-3 saptamani. Eu luam lecitina+vitamina D inainte de sesiune), dar asta nu te va ajuta cu nimic daca nu ai vointa. Fii organizat. Structureaza numarul de pagini sau capitolele pe ore sau zile si incearca sa tii pasul cu ce ti-ai propus la inceput. Lasa-ti 10% din timp pentru a repeta, a te verifica si a te odihni! Este foarte important sa nu faci nimic legat de materia respectiva macar cu 1 ora inainte de examenul cu pricina, si sa fii suficient de odihnit. Daca te gandesti ca inveti noaptea si cu 3 ore de somn te poti duce la un examen dificil, risti sa nu il iei. Daca mai ai timp si de un ultim amanunt, incearca sa faci o mini-plimbare care sa iti oxigeneze creierul. Succes!

| karina_6403 a răspuns:

A, inca o chestie. Daca mediul iti perimite, citeste materialul cu voce tare, asta iti va capta atentia 100%. Daca nu, incearca sa gasesti un mediu cat mai putin zgomotos, eventual o sala de lectura sau o bibilioteca unde te vei simti intr-un mediu "de studiu".

| fany74 a răspuns:

Cea mai buna e sa iti placa ce faci, invata dimineata de asta au majoritatea scolilor cursuri dimineata pentru ca creierul este odihnit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mah eu stii cum invat scriu fraza pe o foaie pe care vreao sa o invat de vreo 5-10 ori si apoi o sa o inveti iti garantez 100% merge

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde la ce materie. Daca ai de tocit cea mai buna metoda e sa te asezi in pat comoda si sa incepi sa tocesti paragraf cu paragraf. Iar la materiile la care nu ai de tocit trebuie sati clarifici anumite lucruri pe care nu le intelegi, apoi doar citesti de cateva ori lectia, dar sa nu o citesti de prea multe ori, ca o sa o uiti.happy
I hope I help you happy

| ДаНнИеЛлА a răspuns:

Cea mai buna metoda de a invata la o materie e sa inveti doar esentialul, adica sa sustragi din text informatia principala ...Sa inveti pe fraze...Si desigur sa inveti in liniste

| gabrielast a răspuns:

Pentru a creste inteligenta, IQ, memoria si functiile cognitive, am citit ca in japonia se foloseste un medicament natural Hupezine A de 200mcg. E foarte util si pentru Alzhaimer La noi nu se gaseste decat in cantitate mai mica in compunerea altor medicamente pentru creier.