| enigmatica a întrebat:

Care este cea mai buna metoda de a invata ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste cu voce tare lectia si pune accent pe ideile principale, pe care sa incerci sa le dezvolti, folosindu-ti propriile cuvinte.Subliniaza sau scrie ideile/cuvintele/expresiile cele mai importante cu alta culoare si invata logic,nu mecanic(eventual poti reformula intregul text, pentru a-l retine mai usor).In rest, invata lectia pe fragmente si fa o pauza de un minut dupa fiecare fragment mai lung(sau 2-3 mai scurte)sau dupa ce ai invatat anumite informatii care ocupa aproximativ un sfert de pagina de caiet studentesc, timp in care sa fixezi mai bine informatiile si sa-ti faci ordine prin ganduri.In cazul stiintelor exacte,nu te chinui sa retii formulele,ci incearca sa le inveti prin practica(rezolva exercitii usoare, in care sa le aplici), astfel le vei retine mai usor si iti va fi mult mai usor sa le pui in practica.Succes.

1 răspuns:
| CatalinMihai99 a răspuns:

Sincer eu la biologie citesc lectia odata apoi citesc o propozitie si imi pun o intrebare. Dupa daca e prea complicat mai repet prpozitia de 2 ori pana imi intra in cap.La sfarsit o zic toata si daca nu-mi iese atunici nu stiu incerc altceva.