| DamagedHeart a întrebat:

Care e cea mai buna metoda de invatare?

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Repetând mereu.
Pa, pa.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Cea mai buna metoda de invatare este concentrarea asupra subiectului,a temei respective, citirea cu mare atentie si repetarea happy, dar atentie repetarea nu tocirea! sunt 2 lucruri diferite! spor la treaba

| Konata a răspuns:

Buna, depinde de felul in care memorezi: poti citi o lectie si sa faci un mic conspect si sal inveti, sau in timpul invatarii poti sa privesti imagini sau sa privesti o harta, sunt pastile exemplu ''memoplus'' care te mai ajuta putin, sa faci succesiunea faptelor adica sa intelegi ceea ce inveti.Is mai multe, sper ca ti-am fost de ajutor.du dai si o fundita?love struck

| tweetym a răspuns:

Cea mai buna metoda de invatare este cu siguranta cititul cursurilor, cartilor din placere. Daca nu iti place o materie, iti ramane doar varianta cu tocitul, care este una inutila.Sti pe moment, dar peste cateva zile ai capul gol. De cel mai eficient este cititul cu interes. Nu o zi intreaga, ci ateva ore, in care sa te gandesti doar asupra cartii care o citesti. Ar mai fi ceva, incearca sa iti dai seama ce fel de metode de invatare ti se potriveste cel mai bine: auditiva, vizuala etc. si in functie de asta sa iti faci un plan in ceea ce priveste invatatul. Succes!

| Elenaaa23 a răspuns:

Pai eu invat pe fragmente cum ar veni.Repet de mai multe ori 3-4 propozitii apoi trec la urmatoarele 3-4...Stiu e cam ca un papagal dar merge, iar la materiile ca geografia si istoria fac tot asa dar cand dau test repet foarte bine totul.
Intr-o ora de dirigentie ne-a zis diriga cum invata ea la metematica formulele si definitiile mai grele:le scria pe biletele si le agata de perdea sau le lipea de dulap de usi, pe birou si peste tot pe unde putea, iar cand trecea prin locul respectiv citea definitia.(merge si pentru alte materii bineinteles)
Mi s-a parut o idee interesanta dar n-am incercat-o si oricum la cate definitii nu stiu eu, ar insemna sa am casa plina de bilete...

| AnormalKid a răspuns:

- Sa nu inveti continuu, sa nu faci exces. Sa faci si pauza.

| Anna06 a răspuns:

Buna happy pai poti sa iti iei cartea si caietul la materia la care trebuie.sa inveti si incepi sa citesti din ce in ce mai mult aceleasi lucruri si la urma inchizzi si cartea si caietul si vezi daca ai retinut ceva. happy eu asa fac si merge laughing iar daca vrei sa te documentezzi in plus poti sa iti iei o carte de orice fel si sa incepi sa o citesti sau documentare de pe net gasesti tu pa happy si succes la invatat

| TFGbluestar a răspuns:

Gresala