| vaa a întrebat:

Care e secretu' unui elev bun la scoala? cum va impartiti timpul? care e metoda de invatare?!

Multumesc.

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Ajung la scoala pe la 21:30 si imi fac temele pana la 23:30. Dimineata ma trezesc pana in 9 si invat.Sunt atenta la scoala si cer explicatii suplimentare unde nu inteleg. Daca nu inteleg cum explica un profesor il rog pe un coleg sa ma ajute poate de la el inteleg mai binehappy

| ladygaga a răspuns:

Pai eu sunt de dimineata la scoala deci iti voi zice programul meu.

Ma intorc pe la 1 jum mananc ceva, stau putin si apoi incep sa scriu.
In jurul orei 4-5 imi termin temele, daca am mai multe pana in maxim 6
apoi ma apuc de invatat la materiile din urmatoarea zi si termin pe la 7-8.
si apoi, in timpul liber ramas mai citesc, stau la pc.

In timpul saptamanii nu ies afara sa ma joc pentru ca n`am timp, decat duminica ies afara. tongue
In rest, ma ocup de scoala.
Fara baieti si alte chestii. laughing

| cristiannn_8836 a răspuns:

Sincer eu nu imi fac temele, mai bine citesc "lectiile" cum se zice, parerea mea, temele=timp pierdut, asta nu inseamna ca tu nu trebuie sa le faci.
ca sa imparti timpul eficient incearca asa:
1.cand vi de la scoala/liceu/etc...relaxeazate 1 ora
2. dupa apucate de teme, daca ai
3.citeste ce ai de invatat
Toata treaba iti ia cam 2 ore maxim, asta daca nu faci "pauze lungi si dese"laughing

| Andru1996 a răspuns:

Ffff simplu...scriu mai intai dupa incep sa invat cate jumatate de ora pentru fiecare materie... apoi ma joc la PC ma uit la tv ies p afara apoi seara mai citesc odata la fiecare materie din caiet si carte si o pun p mami sa ma asculte chiar daca nu stiu nu mai repet a doua zi la scoala in pauze si in orewinking

| Meryem027 a răspuns:

Pff si eu am un program foarte incarcat cand vine scoala. Pai ajung acasa pe la ora 2. Ma odihnesc o ora jumate, maxim doua si ma apuc de invatat, nu tocesc, invat logic. Apoi scriu ce am de scris si la urma citesc lectiile pe a doua zi, inca o data. Nu fac decat o pauza, pentru. ca efectiv nu obosesc. laughing Si in felul asta am timp si de mine si am si note foarte mari. Succes la invatat! big grin

| vaa explică:

Super! Multumesc tuturor :*!
am pus intrebarea asta pentru ca eu am un program ceva mai incarcat! merciiiii!

| chocolatemuffin a răspuns:

Pai eu fac asa:
1. ajung acasa pe la.depinde de cate ore am.
2.stau putin.
3. fac teme.
4.invat.
5.imi pun ghiozdanul
6. fac ce-mi place cu timpul ramas, de obicei TV, calculator, o ajut pe mama etchappy
in timpul saptamanii nu prea ies afara, decat foarte rartonguein weekend, mai mult.big grin

| Elena_6988 a răspuns:

Buna, secretul de a invata la scoala este de a culege si acumula multe definiti si altele.Profesorii te acumuleaza cu prea multe intr-o zi dar acasa trebuie sa faci tema si sa le iei pe rand ca sa inveti bine.