| 211wasgnij a întrebat:

Care e cel mai indispensabil simt al omului? De ce?

Răspuns Câştigător
| filipm2001 a răspuns:

Poate bunul simt, pentru ca duce la problemele cu care se confrunta omenirea in ziua de azi, ca sa nu mai zicem de problemele cu care ne confruntam noi in Romania, cauzate in mare parte de lipsa bunului simt. In alta ordine de idei, ca sa-ti raspund la intrebare, nu cred ca se poate face o clasificare cu importanta fiecarui simt. Mie mi se pare ca cel mai rau ar fi sa nu vezi, dar altii poate au pareri diferite. Oricare din ele ar lipsi este dramatic si presupune un efort imens in viata ce urmeaza pierderii simtului. Partea buna (daca putem spune ca este asa ceva) este insa ca celelalte simturi se acentueaza pentru a te ajuta sa treci peste lipsa simtului pierdut.winking

6 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Simtul social; el ajuta pe cel care-l poseda in grad sufient de inalt,sa aiba o buna perceptie asupra relatiilor sociale,asupra personalitatii celor in mijlocul carora se afla, tenmporar, indelungat sau chiar definitiv, si-i asigura un maxim de adaptare sociala.As zice ca,oricare ar fi inzestrarea individului cu oricare dintre celelalte simturi, cel social ii asigura un confort afectiv, spiritual si chiar material pe masura capacitatii sale de a socializa.Numai bine.

| ombladon a răspuns:

Vazul!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Plecand de la ideea de normalitate, cea in care oamenii poseda toate simturile, as spune ca intuitia este indispensabila, simtul ala care contrazice de regula ratiunea, dar care mereu este corect.

| Zazu a răspuns:

Olfactiv si al umorului, doua simturi indispensabile.Cel olfactiv pentru senzatiile noi, activeaza creierul.Cel al umorului pentru a ne intretine pozitivi.

| apples a răspuns:

Simtul... umorului!

| Hamster_8870 a răspuns:

Frica (nu ai cum sa scapi de ea si mereu aparea alta