| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi da repede 5 reguli de igiena ale organelor de simt ale omului.
funda!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Crucified a răspuns:

Igiena ochiului
Datorita rolului sau in viata omului, ochiul poate fi considerat celmai important organ de simt; de aceea, el trebuie sa fie protejat si ingrijitinca din copilarie, prevenindu-se actiunea factorilor de risc.La copii si adolescenti, cristalinul fiind mai elastic, puterea deacomodare a ochiului este mai mare decat la adulti. Din aceasta cauza, acuitatea vizuala este mai buna decat la varsta adulta.Pentru a pastra cat mai multa vreme ochiul in buna stare, estenecesar sa respectati unule reguli de igiena:1.cand cititi si scrieti, lumina trebuie sa cada pe obiect si nu peochi. Iluminatul trebuie sa fie sufficient, altfel ochiul oboseste. Distanta optima idntre ochi si carte este de 25-30 cm .2.lumina prea puternica oboseste retina, de aceea purtareaochelarilor fumuriii este obligatorie in anumite situatii. Expunerea ochilor la o lumina foarte puternica poate duce ladezlipirea retinei si la orbire.3.Creionul, pixul, compasul, petardele, prastia, prcum si alteobiecte pot fi periculoase pentru ochi, daca sunt indreptateasupra lor.4.In cazul unui accident ocular, prezentarea imediata la medicaloftamolog este obligatorie.Stari patologice ale ochiuluiConjunctivita – se manifesta pin inflamarea conjunctiviteidatorita infectarii cu microbe sau patrunderii unor corpuri straine subpleoape. Xeroftamia – este o boala a ochiului provocaa de lipsavitaminei A din alimentatie. In acest caz, cornea devine opaca. Orbirea – poate fi provocata de urmatoarele afectiuni:

tumora sau hemoragie la nivelul centrului visual dinscoarta cerebrala;

lezarea, presarea nervului optic sau tumoare a hipofizei;

desprinderea retinei;

opaficierea corneei si conjunctivitei sau infectarea lor cumicrobi;

hipertensiune la nivelul vaselor de sange din coroida.

Igiena limbii si a nasului
Pentru a asigura functionarea normala a organelor de simt, gustativ siolfactiv, trebuie respectate urmatoarele reguli igienice:~Sa nu se consume mancaruri si bauturi prea ferbinti sau prea reci.~Sa se evite loviturile barbiei sau nasului in timpul oricariu joc la scoalasau in alte ocazii.~Sa se pastreze substantele chimice din locuinta in ambalaje etichetate, inlocuri sigure, si separate de alte bauturi.~Fiecare elev este obligat sa aiba zilnic batista curata si sa o foloseascapentru stergerea corecta a nasului, sufland fiecare nara, pe rand.~Fiecare elev sau elev este obligat sa tina batista la gura atunci candtuseste sau stranuta. Batista nu se imprumuta.~Pentru prevenirea infectiilor nasului si mucoasei linguale, sa se evitecontactul cu persoanele care au afectiuni nazale sau ale cavitatii bucale.~Consumarea laptelui fiert, in cazul ca laptele provine de la vanzatoripaticulari, neautorizati.In cazul organelor de simt, gustativ, si olfactiv, intervin o serie de factoride risc.-Factorii mecanici:muscarea limbii prin lovirea barbiei este foartepericuloasa,deoarece limba se poate infecta; loviturile nasului duc la ranirea mucoaseiolfactive.-Factorii fizici:alimentele consumate prea fierbinti sau prea reci potdistrugepapilele gustative; de asemenea consumul de inghetata sau sucuri reci in excesfavorizeaza aparitia guturaiuliu.-Factorii chimici:substantele chimice acide sau causice(soda caustica,petrol,benzina, detergenti), care in mod accidental vin in contact cu mucoasa bucala,produc arsuri grave, ce duc la pierderea partiala sau totala a gustului; mucoasaolfactiva se irita si secreta abundent in cazul in cazul cand substantele chimicesunt pulverizate.-Factorii biologici:microorganismele patogene si ciupercile se potlocaliza la
nivelul nasului si limbii producand boli infectioase(guturaiul si stomatitele)

Igiena a urechii

Exista numeroase produse disponibile pe piata pentru igienizareaurechii, insa folosirea lor nu este mereu adecvata. De aceea, e bine sacombati unele obiceiuri gresite:~evitarea pătrunderii apei şi a săpunului în conductele auditive (în specialla cei cu perforaţii ale timpanului, cu eczeme sau cu predispoziţie la dopuride cerumen), prin plasarea în urechi - înainte de baie sau de spălatul pecap - a unor tampoane de vată îmbibate în ulei şi bine stoarse;~ interzicerea scărpinatului în urechi cu unghia sau cu diverse instrumenteocazionale (beţe de chibrit, andrele de croşetat, scobitori etc.);~ respectarea măsurilor de protecţie a muncii în profesiunile cu zgomoteputernice sau permanente (cazangii, artificieri, ţesătoare, telefoniste etc.) şi în cele cu schimbări bruşte de presiune - scafandri etc.);~ evitarea traumatizării urechilor prin: loviri (cu palma sau cu diferiteobiecte), căderi soldate cu fracturi ale conductului sau bazei craniului, expunere îndelungată la frig, pătrunderea în conductele auditive alichidelor fierbinţi sau a unor corpi străini vii, ca: musculiţe, purici, urechel-niţe etc. (care vor fi imediat imobilizaţi prin turnarea în conduct acâtorva picături de ulei), sau inerţi (boabe de porumb, fasole sau tampoanede vată introduse prea profund şi uitate etc.);~depistarea şi tratarea neîntârziată a afecţiunilor nazale şi nazofaringiene, cauză obişnuită a îmbolnăvirii urechii medii.

IGIENA PIELII
Pielea, indiferent de starea ei, trebuie sa fie spalata zilnic, protejatade 323j96d seori, tratata cateodata:1. Spalatul pielii normale se face cu apa si sapun. Recurgerea la apain mod exagerat, stersul deseori repetat cu frecare accentuata pot sa facapielea sa-si piarda elementele protectoare. Spalatul poate deci sa fie nocivdaca este exagerat.2. Daca va machiati, fardurile vor intra in porii pielii, atunci un spalatmai temeinic fiind indispensabil, caci apa calda si sapunul suntinsuficiente. Se folosesc demachiante care prin substantele grasecontinute antreneaza mecanic colorantii fardurilor.3. Pielea, si in special pielea fetei, are nevoie sa fie protejataimpotriva atacului vantului, a frigului, a caldurii, a soarelui, a uscaciunii etc.A proteja pielea, inseamna sa o pastrezi in starea ei de sanatate. Cremele sipudrele asuma acest rol datorita proprietatilor lor protectoare.4. Pe de alta parte, fiecare stie ca sanatatea pielii depinde de o viatasanatoasa, iar consumul ori abuzul de toxice (stupefiante, alcool, tutun)si insomnia altereaza calitatea tesutului elastic al invelisului cutanat. Inultima vreme s-a insistat asupra rolului inductor al tutunului pentru riduri.5. Expunerea excesiva la soare deterioreaza pielea pe termenlunguent El favorizeaza aparitia si accentuarea ridurilor, aparitia unor petepigmentate si a cancerului ( Soarele si pielea). Sfaturi igienice in functie de diferitele tipuri de piele.~Pielea deshidratata. Trebuie sa se stie ca stratul cornos contine maiputin de 10% apa. O piele deshidratata este rugoasa, fragila, fara suplete, sipoate sa fie atat uscata cat si grasa.Ce trebuie facut: cu ocazia toaletei de dimineata si de seara, sefoloseste un produs adecvat (lapte cosmetic), se clateste cu apa, se stergeapoi se aplica o emulsie de apa in ulei, ceea ce permite diminuarea pierderiide apa. La toaleta de seara, terminati prin aplicarea unui produs careformeaza pelicula.~Pielea uscata. O piele uscata este fragila, deseori iritata si repederidata.Ce trebuie facut: dupa toaleta de dimineata, spalati cu un tonic faraalcool apoi stergeti pielea. Treceti apoi la o operatiune hidratanta cu agenti
umectanti (uree, alantoina). Seara, terminati toaleta cu aplicarea unuiprodus hranitor si impotriva ridurilor.~Pielea grasa: este mai grasa, mai solida si rezista mai bine laimbatranire, dar aspectul ei lucios este inestetic.Ce trebuie facut: pentru toaleta, se foloseste un sapun sau laptepentru pielea grasa. Se clateste cu apa de izvor sau cu o lotiune dupa carese aplica o crema de ulei in apa pentru pielea grasa. De doua ori pespatamana se foloseste o masca purificatoare sau o crema care curatapielea.~Pielea mixta: este o piele grasa pe frunte, nas, barbie si uscata latample, pometi si maxilare.Ce trebuie facut: cel mai simplu este sa se foloseasca, in acest caz, olinie cosmetica 'piele normala'

IGIENA PIELII CAPULUI
Igiena pielii capului nu difera in principiile sale generalede igiena pielii. Ca si pielea fetei, pielea capului si parul au nevoie sa fiecuratate. Pieptanatul si periatul zilinic sunt elemente indispensabile: ele nutrebuie sa fie traumatizante. Spalatul parului cu sapun trebuie neparat evitat, trebuie sa serecurga la un sampon. Subiectii care au pielea capului grasa trebuie sa-sispele des parul. In caz contrar, parul lor devine repede gras, lucios si retinepraful. Li se recomanda spalarea frecventa cu sampon, de doua-trei ori pesaptamana. In celelalte cazuri, pielea capului va fi spalata o data sau de doua ori pe saptamana.

funda? happy

2 răspunsuri:
| Cosmina33 a răspuns:

Igiena limbii si a nasului:1.~Sa se evite loviturile barbiei sau nasului in timpul oricariu joc la scoala
sau in alte ocazii.2.

~Pentru prevenirea infectiilor nasului si mucoasei linguale, sa se evite
contactul cu persoanele care au afectiuni nazale sau ale cavitatii bucale. 3Igiena a urechii :~evitarea pătrunderii apei şi a săpunului în conductele auditive (în special la cei cu perforaţii ale timpanului, cu eczeme sau cu predispoziţie la dopuri de cerumen), prin plasarea în urechi - înainte de baie sau de spălatul pe cap - a unor tampoane de vată îmbibate în ulei şi bine stoarse, 4. IGIENA PIELII:. Spalatul pielii normale se face cu apa si sapun. Recurgerea la apa in mod exagerat, stersul deseori repetat cu frecare accentuata pot sa faca pielea sa-si piarda elementele protectoare. Spalatul poate deci sa fie nociv daca este exagerat., 5. Igiena ochiului:2. lumina prea puternica oboseste retina, de aceea purtarea ochelarilor fumuriii este obligatorie in anumite situatii. Expunerea ochilor la o lumina foarte puternica poate duce la dezlipirea retinei si la orbire. Funda>?