| Phantasmagoria a întrebat:

Care e cel mai interesant/bun roman al lui H. de Balzac?

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

"Eugenie Grandet".

| faramatania a răspuns:

Iluzii pierdute

| Phantasmagoria explică (pentru faramatania):

Ai citit-o? Despre ce e vorba?

| faramatania a răspuns:

Cândva,demult,știu eu, pot să-ți spun că este un roman de dragoste(viața unui tânăr sriitor,iluziile și deziluziile lui într-o învălmășeală de evenimente și fapte,căsătorie ratată, aventurile lui, ratarea din final, iluzii pierdute spre o țintă glorioasă, decăderea, starea mizeră cu care se confruntă toate acestea constituite într-o amplă frescă a societății franceze din sec.19.)nu m-a încântat, de fapt cam nicio carte de-a lui Balzac nu este genul meu, chiar nici n-aș mai recomanda alta. Vărul Pons am încercat s-o citesc, dar nu mi-a plăcut, Moș Goriot la fel.Cam arât.

| Tmcn a răspuns:

Eugenie Grandet, e despre condiţia tinere femei într-o lume dominată de avariţie, iubirea pierdută.