| roxanage a întrebat:

Care este cel mai scurt roman al lui balzac?

5 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Toate sunt prea lungi pentru un barbat, dar prea scurte ca sa multumeasca o femeie!

| roxanage explică (pentru oprescudorin11):

Eu vreau unul scurt ca o zis profesoara sa-l citim in vacanta de iarna si n-am timp de citit atunci de aceea spun asta!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru roxanage):

Inteleg. Eu cand voiam sa citesc ceva rapid, citeam vreo 2 pagini la inceput, apoi pe la mijloc si sfarsitul. Daca mai ai nelamuriri, mai rasfoiesti in graba.Crede-ma, asta (Balzac), cand se apuca sa scrie, nu se mai oprea! Pe vremea aia se platea la pagina scrisa. Avea nevoie de bani caci era gurmand si-i placea si sa bea si era gras.(Balzac).A murit, ca-ti comandam la el o nuvela de 5 pagini.

| Iunona a răspuns:

Cred ca Mos Goriot.

| roxanage explică:

Cel mai scurt roman de balzac este capitanul chambert