| waXonwaXoff a întrebat:

Care e diferenta dintre figurile de stil si mijloacele artistice?

Răspuns Câştigător
| OnWeed a răspuns:

Pai figurile de stil sunt: metafore, personificari, epitete etc. iar mijloacele artistice sunt: imaginile auditiva, olfactive, vizuale, figurile de stil si modurile de expunere.

Sper ca am fost de folos.

17 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| lorra mng a răspuns:

Figurile de stil sunt "caile" prin care un autor comunica, transmite cititorilor, direct ideile si sentimentele sale. Mijloacele artistice sunt metodele pe care le foloseste autorul pentru a infrumuseta un text si care cuprind si figurile de stil, imagini artistice si altele. MULT SUCCES!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideea este ca mijloacele artistice cuprind atat figurile de stil, cat si imaginile vizuale, sonore etc etc happy

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cite stiu eu, mijloacele artistice cuprinde tot ce ar putea infrumuseta un text oricare:si figuri de stil, si toate tipurile de imagini, si motive, si simboluri...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mijloacele artistice is img auditiva, vizuale etc

| GhostRiderr a răspuns:

Pai figurile de stil sunt: metafore, personificari, epitete etc. iar mijloacele artistice sunt: imaginile auditiva, olfactive, vizuale, figurile de stil si modurile de expunere

Alte răspunsuri