| AnonimnusAno a întrebat:

Care e diferenta dintre formula moleculara si formula molara?

Răspuns Câştigător
| Elenaaa18 a răspuns:

Formula molară este numărul de molecule de un anumit fel care intră într-un gram. Greutatea sau masa moleculară este numărul egal cu suma greutăților atomice care compun o moleculă.
#fundăăă?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Molul este o unitate de masura egala numeric cu masa atomica a unui element doar ca exprimata in grame(C=12-masa atomica deci C=12g si in SI C=12g=0,012kg). Citeste si aici: http://bit.ly/2AKwXvZ
Formula chimică sau formula moleculară este o expresie care reprezintă compoziția unei substanțe chimice pure cu ajutorul simbolurilor pentru elementele chimice constitutive.

| Bondarel99 a răspuns:

Corect se spune formula moleculara.
Formula molara inseamna acelasi lucru dar nu se foloseste termenul asta.

| AnonimnusAno explică (pentru Bondarel99):

Scria intr-o carte la un exercitiu despre formula molara si m-am gandit ca se refera la cea moleculara

| Bondarel99 a răspuns (pentru AnonimnusAno):

Pai asa e.
Se poate folosi ambii termeni, dar mai nou corect e sa spui formula moleculara.
La fel ca masa: se poate spune masa molara sau masa moleculara, dar de fapt tot acelasi lucru inseamna.

| Salontanul a răspuns (pentru Bondarel99):

Serios? E acelasi lucru? Eu, acum 50 si ceva de ani, am invatat altfel. S-a schimbat ceva in chimie?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Salontanul):

E acelasi lucru.
Masa molara = masa moleculara = masa moleculara relativa
La fel si cu formula molara si formula moleculara, repet, se foloseste al doilea termen desi in literatura de specialitate gasim cam des formula molara.

| Salontanul a răspuns (pentru Bondarel99):

Citeste raspunsul meu de mai sus! Nu-i acelasi lucru.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Salontanul):

Atunci spune-le asta si profesorilor laughing
"Masa molară este masa unui mol de substanță.Are valoarea numerică egală cu masa moleculară relativă exprimată în unități atomice de masă"

| AnonimnusAno explică (pentru Bondarel99):

Eu stiam ca masa molara nu e acelasi lucru cu cea moleculara

| Bondarel99 a răspuns (pentru AnonimnusAno):

"Valoarea numerică a masei moleculare relative este egală cu valoarea numerică a masei molare exprimată în g/mol sau kg/kmol."

Profesorii spun ca este asa.