| UnTipObisnuit a întrebat:

Masa molara si cea moleculara sunt numeric egale?

Atunci care este diferenta dintre ele la calcule (fara faptul ca la cea molara se masoara in gram pe mol).

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Treaba sta in felul urmator.
Pentru ca atomii au masa foarte mica, s-a inventat o unitate de masura numita UAM (Unitate Atomica de Masa) care este egala cu a 12-a parte din masa unui atom C12.

Prin urmare, masa fiecarui atom din tabelul periodic este exprimata relativa la acesta a 12-a parte C12. Daca H are UAM 1 inseamna ca el este aproximativ egal ca greutate ca a 12-a parte C12. La fel, daca oxigenul are UAM 16, inseamna ca el este de 16 ori mai greu decat a 12-a parte C12 - deci mai greu decat C12 de 16/12 = 1.33 ori.

Acum, o molecula este alcatuita din cel putin doi atomi, diferiti sau similari. Sa zicem ca avem molecula apei H20. Masa moleculara a acesteia este suma maselor atomilor componenti:
H20 = 2 x 1 + 16 = 18 UAM
Aceasta este masa moleculara.

Un mol pe de alta parte reprezinta cantitatea de substanta care contine tot atat de multe molecule/atomi cate se gasesc numeric in 12 grame de carbon C12. Iar masa molara este masa, in grame, a unui astfel de mol. Este evident ca, de vreme ce avem sistemul UAM relative la a 12-a parte din C12, fiecare mol de substanta cantareste cat atomii componenti in grame.

Spre exemplu:
Avem doua substante: H20 si C in cantitate de 1 mol fiecare.
1 mol contine aproximativ 6.022 x 10^23 specimene din respective substanta.
In cazul molului de C, masa sa este:
1/12 C12 x 12 x 6.022 x 10^23 = 12 grame/mol C (acesta e standardul). Acum masuram toate celelalte substante functie de acest standard.
In cazul H20, stim ca UAM a H este 1, iar UAM a O este 16. De vreme ce masa unui atom de H este de 12 ori mai mica decat masa unui atom C12, atunci este evident ca si masa molara a H este de 12 ori mai mica decat masa molara C12 (se poate demonstra asta f. simplu prin regula de 3 simpla).
La fel, de vreme ce masa atomica a O este de 1.33 (16/12 UAM) mai mare decat masa atomica a C12, masa molara a O trebuie sa fie 1.33 x 12g = 16 g (aproximativ).

Desigur ca tu nu trebuie sa afli astfel masa molara, caci e mult mai simplu sa inlocuiesti UAM cu grame. Atat trebuie facut. Eu ti-am demostrat doar de ce este astfel.

DECI: Masa moleculara nu este tot una cu masa molara. Masa moleculara se exprima in UAM, pe cand masa molara se exprima in grame. Avem, spre exemplu, molecula O2 cu masa moleculara 16 x 2 = 32 UAM, dar cu masa molara de 32 grame.

| plsdaufunda a răspuns (pentru gratargratar):

Multumesc mult! Chiar m-a lamurit raspunsul!

1 răspuns: