| Maya_3468 a întrebat:

Care e diferenta dintre have si have got?[multumesc, dau funda]

Răspuns Câştigător
| rolly3342 a răspuns:

Nu va bagati la filosofie.raspunsuri gresite, tembelilor.

13 răspunsuri:
| thegreatgatsby a răspuns:

In intrebari si prop negative se foloseste have got.

| enverhoxha a răspuns:

Numai primul răspuns e corect: nu e nicio diferenţă de sens. Forma I have got e neacademică, de aia nu prea se găseşte în manuale. În mod normal e prescurtată: I've got. O întâlneşti în filme şi romane.

| yomisam a răspuns:

Have folosesc americanii si have got englezii

| devine a răspuns:

Have se foloseste de obicei cand vorbesti de o activitate: i have breakfast everyday / i have to study today; have got il folosesti cand vorbesti despre obiecte etc si in special in formele "prescurtate" gen "i've got"; zici "i have a class tomorrow - i've got a class tomorrow" sunt corecte ambele, insa nu poti zice "i've a class tomorrow"
la timpul trecut nu se foloseste forma "have got", doar "have" - had

| AndyNyappy5 a răspuns:

Verbul "have" inseamna a avea dar este si verb auxiliar si ajuta la formarea mai multor timpuri : perfect, perfect continuu, past perfect etc. "have got" inseamna "am primit", aici gasesti mai multe definitii : http://www.fituica.com/copiute_fituici/Engleza/3519/Present_Perfect.html

| pappzoltan17 a răspuns:

Have e la prezent : I have an Apple.(Eu am un mar.)
Si have got e la trecut:I have got an Apple.(Eu am luat un mar.)Funda?big grin

| Jesus24 a răspuns:

Pai nu e nici o diferenta doar ca poti sa scrii in ambele moduri si i have si i have got e ca un fel de prescurtare

| Reek54 a răspuns:

Have = a avea (I have iphone=eu am iphone)
have got = am luat (I have got a monkey=Eu am luat o maimuta). happy

| RedBullX a răspuns:

Have e verb la infinitiv si have god la past simple
Daca nu ma insel worried

| qMisaki a răspuns:

Have inseamna "avea" sau "am", iar have got inseamna "au luat", sau "am luat".
Cu mare placere, fundita te rooggg!

| tricky a răspuns:

Have = trebuie, am. have got = trebuie sa, am sa.

| Denisa_1059 a răspuns:

Nu e diferenta de sens. Depinde de context. La inceput inveti cu have got

| antidote a răspuns:

Da-ne contextul.