| iwanttodestroytheworld a întrebat:

Care este diferenta dintre "to have" si "to have got"?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

eu n-am invatat engleza poate gresesc dar eu asa inteleg to have -tu ai dat /facut, to have got -tu ai dat/facut deja

| darkusss a răspuns (pentru RAY):

Salut! din cata engleza stiu eu (glumesc) stiu ca to have inseamna a avea, si to have got tot pe acolo.
In nici un caz nu inseamna dat/facut.

| darkusss a răspuns (pentru RAY):

Probabil se folosesc in situatii diferite sau la timpuri diferite.

| Gonrax a răspuns:

To have - a avea.
EX: I have a dog (am un canie, probabil de ceva timp)

Have got - mi-am luat recent.
EX: I have got a dog (mi-am luat un canie recent, probabil.)
Eu asa cred.

| dragosbogdan001 a răspuns:

To have= a avea
To have got= a primi sau ceva de genu'...
Si in niciun caz nu te lua dupa RAY25TM, raspunsul e la misto, cica la el "TO" inseamna "TU" laughing

| darkusss a răspuns (pentru dragosbogdan001):

Ma o fi rescris aia engleza intre timp la el, mai sti?laughing)

| RAY a răspuns (pentru dragosbogdan001):

Posibil sunt beat iar

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru darkusss):

Nu, nu mai stiu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

To have inseamna a avea. To have got nu exista. Daca spui de exemplu You have got to go, inseamna trebuie sa pleci, sau You have got to be kidding, Sper ca glumesti.

| Anonim13912 a răspuns:

Prima! big grin