Întrebare recomandată | Upz0r3 a întrebat:

Care e diferenta dintre profilele de Turism si alimentatie publica si Industrie alimentara?

3 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Industria alimentara e strict pe productia de alimente

turism si alimentatie se refera la serviciile turistice si la unitatile de servire a alimentelor preparate.

servicii turistice adica agentii de turism (prin ele te duci in vacanta)
agentii touroperatoare (agentiile care creeaza vacantele si fac legaturile intre turist, transport si cazare)
firmele de catering (ofera servicii de animatie si alimentatie, de exemplu o firma iti aduce clowni, si persoane care distreaza copii, de asemenea ei iti pot face de mancare si ti-o aduc acasa)

restaurante (prepararea mancarii si servirea acesteia)

hoteluri si pensiuni.....cam astea

| xBya a răspuns:

La turism si alimentatie inveti chestii legate de turism si tot ce e legat de alimentatie in hoteluri, restaurante, etc.
Pe cand la industrie alimentara e vorba mai mult de alimente, de componenta si de prepararea lor.

| ciotori a răspuns:

Turism si alimentatie este mult mai bun, se castiga mult mai bine si job-urile sunt cautate mai ales in turism